Martin Pecina z pozice někdejšího ministra vnitra připomněl, že se o reorganizaci policie mluví celá léta. V každé organizaci je třeba, aby čas od času došlo k nějaké reorganizaci. „Já nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale mohou potvrdit, že se o tom debatuje pět, šest let. Každá organizace potřebuje reorganizaci, aby neustrnula. Čas od času je třeba některé části rozdělit nebo sloučit. Takže z krátkodobého hlediska může dojít ke sloučení útvarů, ale v budoucnu může dojít k nějakému dělení,“ prohlásil Pecina.
Generála Tomáše Tuhého považuje za velmi kvalitního policejního prezidenta, stejně tak si cení práce Roberta Šlachty a je mu líto, že se tito dva pánové neshodli. Policejní prezident tu má rozhodující slovo a policisté ho musí poslechnout, nebo mohou odejít. Ve vojensky strukturované organizaci to prostě nemůže být jinak, konstatoval exministr vnitra.
Nevidí ovšem nic špatného na tom, když se do policejní kauzy zapojuje i prezident Miloš Zeman, jenž má v českém politickém systému specifické postavení. Do jisté míry stojí nad politickými stranami, takže Pecina považuje za logické, když Zeman moderuje diskusi mezi politiky. „Názor pana prezidenta je v této věci mnohem hodnotnější než můj,“ uzavřel své vystoupení Pecina.
V pořadu také zaznělo, že se po jednání Bezpečnostní rady státu dohodlo, že reorganizace bude oddálena. Odkládá se podpis reformy policie. Také platnost reformy se posouvá z 1. 7. na 1. 8. tak, aby policejní prezident měl čas zapracovat do reorganizace připomínky státních zástupců. Státní zástupci volají také po stabilitě v policii a žádají, aby vyšetřování přibližně čtyř stovek kauz zůstalo beze změny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp