Experti pod vedením NS stanovili částku za lidské zdraví. Bude to deset milionů

14.04.2014 15:02 | Zprávy

Nejvyšší soud (NS) vypracoval metodiku pro odškodnění újmy na zdraví, kterou zveřejnil na svém webu. Metodika pomůže soudům při stanovení výše náhrady za bolest a ztížené společenské uplatnění v případě trvalých zdravotních následků, řekl v pondělí novinářům v Praze místopředseda soudu Roman Fiala. Zároveň umožní, aby podobné případy odškodňovaly soudy po celé republice srovnatelně. Metodika ovšem není závazná - má jen doporučující charakter a lze vždy zohlednit konkrétní okolnosti případu. Nový občanský zákoník podrobný návod neposkytuje, na metodiku proto čekaly také pojišťovny, stejně jako advokáti.

Experti pod vedením NS stanovili částku za lidské zdraví. Bude to deset milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Základní částka pro výpočet náhrady za snížení společenského uplatnění je 10,051.200 korun. Konkrétní částku soudy stanoví v procentech ze základu podle složitého výpočtového mechanismu, který zohledňuje míru, v jaké zranění ovlivnilo schopnosti člověka a jak ovlivnilo možnosti jeho zapojení do nejrůznějších aktivit.

Náhrada se může vyšplhat až na 20 milionů pro mladé nebo pro sportovce

Náhrada snížení společenského uplatnění se může navýšit až na 20 milionů, třeba pro mladé lidi, jimž poškození naruší celý další život, či pro sportovce, do jejichž tréninku vložila rodina velké prostředky. Těchto hodnot už teď dosahují některá odškodnění a podle odborníků by sumy neměly být vyšší, aby platba nebyla likvidační pro toho, kdo škodu způsobil.

Pro určení bolestného obsahuje metodika podrobnou tabulku s bodovým ohodnocením konkrétního poškození zdraví. Například ztráta zubu představuje 20, vytržení oka 200 a rozdrcení lebky 600 bodů. Dřívější vyhláška, která v souvislosti s novým občanským zákoníkem pozbyla platnost, stanovovala hodnotu bodu 120 korun. Nyní se hodnota bude odvíjet od průměrné hrubé mzdy v předchozím kalendářním roce. Pro rok 2014 tedy jeden bod činí 251,28 koruny.

Metodiku vytvořili soudci, advokáti a lékaři v reakci na nový občanský zákoník

Metodiku vytvořili společně soudci, advokáti a lékaři v reakci na nový občanský zákoník, který od ledna 2014 nechává výši odškodnění na soudech a zmiňuje, že má být určena například "podle zásad slušnosti". Dosavadní odškodňovací tabulky byly zrušeny a hrozilo, že stejný případ odškodní každý soud jinak. Metodika je vodítkem pro výši odškodnění i v případech, kdy se vše vyřeší mimosoudně.

"Bez metodiky bychom museli počítat s tím, že v Plzni budou soudy rozhodovat jinak než v Olomouci. Ne ze zlého úmyslu nebo nedbalosti, ale proto, že budou používat jiných kritérií," řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Dodala, že díky metodice mají poškození garanci předvídatelnosti rozhodování ve svém případu, což je jejich právo.

Dvě osoby se stejnou diagnózou nemusí mít stejný stupeň poškození

Soudce Nejvyššího soudu Petr Vojtek upřesnil, že metodika řeší pouze odčinění bolesti a ztíženého společenského uplatnění, nezabývá se například odškodněním za úmrtí blízké osoby. U bolestného v podstatě přejímá starší princip, nový je přístup k odškodnění společenského uplatnění, základem je mezinárodní klasifikace funkčních schopností. Poškození se posoudí podle toho, jak se projevuje ve schopnostech člověka, ne už tedy jako dosud podle bodů přiřazených jednotlivým částem těla. Poškození se vyjádří procentní částkou, procenta se mění podle věku, intenzity zapojení do života, zohledňují se i některé výjimečné okolnosti. Nárok na odškodnění nemajetkové újmy smrtí nezaniká jako dosud. Pokud už o ní soud rozhodl, je přiznaná částka součástí dědictví.

"Nový pohled na odškodnění je v tom, že dvě osoby se stejnou diagnózou nemusejí mít nutně stejný stupeň funkčního postižení. Není rozhodující příčina, ale ztráta životních příležitostí," doplnila přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a spoluautorka metodiky Jolana Těšinová.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

20:58 Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

K Trumpovu inauguračnímu projevu se v České televizi vyjádřili amerikanista Jiří Pondělíček, bývalý …