Expertka na Čínu: Prezident Si musí Zemanem pohrdat, ale Česko potřebuje

20.01.2019 10:17 | Zprávy

Sinoložka Anna Zádrapová se v rozhovoru pro server iRozhlas.cz vyjádřila ke vztahu čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga a prezidenta Miloše Zemana. Podle jejích slov čínský prezident musí tím českým pohrdat, Česko je však pro Čínu užitečné.

Expertka na Čínu:  Prezident Si musí Zemanem pohrdat, ale Česko potřebuje
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Čínské republiky Si Ťin-pching

Zádrapová úvodem řekla, že Česko je vůči Číně nejvstřícnější zemí Evropy. Pro Čínu je pak důležité jako vstupní brána do Evropské unie.

O Číně se nyní hovoří v souvislosti se společností Huawei, kdy například Zeman vyjádřil obavy, že Čína provede odvetu kvůli varování před výrobky společnosti. „Miloš Zeman se staví do pozice, ve které byl spíš zvyklý být čínský velvyslanec. Z pozice prezidenta České republiky vyhrožuje České republice za to, co dělají její bezpečnostní instituce, služby státu, jemuž má sloužit právě Zeman. To mi přijde nejvíc alarmující,“ sdělila Zádrapová. A dodala, že Zeman na vztazích s Čínou postavil svoji politickou kariéru posledních let a teď je jeho sázka v ohrožení. 

Podobnou vášeň pro Čínu pak má maďarský premiér Viktor Orbán, jinak je v Evropě skepse, míní sinoložka. „Zeman opravdu svým působením na Čínu strhává negativní pozornost a může jim škodit,“ podotkla.

Původní text ZDE.

„Pokud vím, tak v Evropské unii náš postoj dělal potíže už při přijímání společných komuniké k situaci v Jihočínském moři, k lidským právům a podobně také už naše členství v uskupení 16+1. Pozice Miloše Zemana nás v očích Evropské unie může poškodit jednoznačně. Pokud půjde proti bezpečnostním složkám, které se shodnou napříč unií, bude to problém,“ zmínila.

Závěrem se pak Zádrapová vyjádřila i k dalším čínským firmám, mimo Huawei a ZTE. „Jiné firmy nejsou pod takovým drobnohledem. Na druhou stranu víme, že v Číně existuje zákon, který firmám přímo ukládá povinnost spolupracovat při poskytování údajů na požádání s čínskými tajnými a zpravodajskými službami. Takže žádná firma v Číně není imunní vůči požadavkům komunistické strany a tím je každá technologická firma z Číny riziková,“ zmínila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …