Když se polský premiér Mateusz Morawiecki, český premiér Petr Fiala (ODS) a slovinský premiér Janez Janša chystali na cestu do Kyjeva ještě v době, kdy se u ukrajinského hlavního města bojovalo, přizvali i slovenského premiéra Eduarda Hegera. Jenže ten odmítl jet. Kvůli bezpečnosti mu to prý nedoporučily slovenské tajné služby.
Morawiecki, Fiala a Janša tak jeli sami a vysloužili si díky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který jim poděkoval za osobní návštěvu v Kyjevě s tím, že jde o výrazné gesto podpory Ukrajině.
Cesty tří premiérů do válečného Kyjeva si všimla i většina zahraničních médií. Stejně jako skutečnosti, že Česko dodalo na Ukrajinu své vysloužilé tanky sovětské výroby T-72.
Když se Fiala vracel z cesty do Kyjeva, nechal se vyfotografovat ve vlaku. S neprůstřelnou vestou na těle a s helmou.
Na druhý pokus se na Ukrajinu vydal i slovenský premiér Eduard Heger. Ve chvíli, kdy se ruští vojáci už nepokouší o dobytí hlavního města, slovenský premiér nalezl odhodlání k cestě na východ. A na sociálních sítích sdílel fotografii, kde se až nápadně podobal Petru Fialovi.
Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl slovenského předsedu vlády varoval, že takto pojatá cesta se nakonec může obrátit proti němu. „Takhle nějak se rodí kýč. Bohužel to není dobře. Je to zneužívání války pro domácí politické cíle s přesně opačným výsledkem, než subjekt předpokládá,“ napsal doslova Plesl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.