Svobodní se ve svém vyjádření pohoršují nad výběrem hostů České televize do hlavních debat před eurovolbami. Zatímco před minulými volbami do Evropského parlamentu Česká televize zařadila do debat i menší strany, letos je to jinak. První série byla otevřena osmi nejsilnějším subjektům. Do poslední závěrečné debaty před volbami potom ČT pozvala předsedy všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Čtvrtečními hosty v debatě tak byli předsedové Andrej Babiš (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jiří Pospíšil (TOP 09), Vojtěch Filip (KSČM), Petr Fiala (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL), Ivan Bartoš (Piráti), Tomio Okamura (SPD) a Jan Hamáček (ČSSD). Řešila se především dvojí kvalita potravin nebo problémy životního prostředí na úrovni Evropské unie. Došlo i na téma bezpečnosti, migrace a terorismu.
Jak se jejich místy vyostřená debata chýlila ke konci, rozhodl se přihlížející lídr kandidátky Svobodných a Radostného Česka vstoupit přímo na pódium a na protest všem zúčastněným předsedům sněmovních stran potřást rukou. „Svým činem chtěl poukázat na spornost systému výběru do závěrečných debat ČT před Evropskými volbami,“ píší nyní ve svém vyjádření Svobodní.
Vít Jedlička přichází v závěru živého přenosu předvolební debaty v ČT na pódium. (Screen: ČT)
Své ke svému činu řekl i sám Vít Jedlička. „Pro nás jakožto stranu, která mandát obhajuje, je metodika ČT výrazně diskriminující,“ rozezlil se. Před minulými eurovolbami měli Svobodní volební potenciál 8,1 % a do debaty ČT se tehdy dostali.
Celkovým výsledkem 5,24 % se pak také dostali do Evropského parlamentu. „Přestože například průzkum agentury Median připsal koalici Svobodných potenciál 8 %, kvůli metodice výběru ČT se do hlavních debat nemáme šanci dostat,“ připomněl Jedlička.
„Vzhledem k tomu, že Svobodní obhajují mandát, to nepovažuji za vyvážený přístup,“ kritizuje Jedlička dál přístup České televize. „Mrzí nás, že superdebata nebyla vyhrazena pro strany zastoupené v Evropském parlamentu,“ lamentuje lídr kandidátky Svobodných a Radostného Česka a dodává, že by rádi diskutovali o probraných normách a hlasováních.
„Obáváme se, že by tímto přístupem mohla ČT konzervovat situaci na české politické scéně. Ta přitom podle našeho názoru potřebuje zásadní obměnu,“ vysvětluje na závěr Vít Jedlička.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab