45. prezident USA Donald Trump velmi rád používá termín fake news – zavádějící zprávy, lživé zprávy, falešné zprávy. Joshua Habgood-Cote upozorňuje, že každý si pod tímto termínem představuje něco jiného. Trump tímto útočí na CNN, na New York Times a na další média, která jsou k němu kritická. Krajně pravicoví aktivisté zase tvrdí o levicových politicích a levicových aktivistech, že šíří fake news.
Server Časopisu Argument, kde byl článek přeložen do češtiny, doplňuje, že označení fake news si vysloužily také články, které míchají pravdy, polopravdy a lži.
A co z většího počtu definic fake news vlastně plyne? Podle Habgood-Cota to dokazuje, že pojem fake news je vlastně pojmem prázdným, který slouží jen coby klacek na názorové oponenty. Používá ho Trump, používají ho i jeho oponenti. A používá ho i celá řada dalších lidí, kteří se třeba jen snaží bojovat proti propagandě. Jenže podle Habgood-Cota si tím moc nepomáhají.
„Podle autorova mínění je lepší ‚fake news‘ nepoužívat, pokud se chceme vyhnout prázdným slovům a legitimizování propagandy. A co používat místo toho? Autor je toho názoru, že si je možné vystačit s obyčejnými slovy, jako jsou ‚lži‘, ‚hovadiny‘ či ‚nespolehlivý‘. Snad potřebujeme nová slova, ale neměli bychom se snažit při obraně demokracie o nové využití demagogických nástrojů,“ uzavřel server Časopisu Argument.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp