Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v zemi, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a ve Faltýnkově bytě v Praze. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.
Faltýnek uvedl, že s představiteli firmy i s ÚOHS jednal o mýtném systému z pověření koaliční rady pro dopravu. Jeho cílem bylo prý vypsání tendru, aby ČR nemusela řešit co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.
Ťok novinářům řekl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Poznamenal také, že současná kauza podle něj vypovídá o dění loni na jaře. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval.
K další budoucnosti Faltýnka se Ťok nechtěl vyjadřovat, podle něj je to záležitostí předsedy strany ANO, premiéra Andreje Babiše. Jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý řešit poslanecký klub ANO.
Dění kolem mýtného tendru chce na program sněmovní schůze zařadit i opoziční ODS. Ohlásila to už o víkendu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem nevidí důvod k tomu, aby se podezřeními zabývala Sněmovna. Poukázal mimo jiné na to, že Faltýnek je nyní v pozici svědka. Hamáček se nedomnívá, že by informace z kauzy unikly do médií od policie.
Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného a věcí se zabýval antimonopolní úřad. Policisté na úřadu zasahovali kvůli údajnému ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém elektronického mýta. Rafaj ale věří tomu, že vyšetřování prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná a nikdo je neovlivňoval.
Pětice protikorupčních organizací dnes vyzvala vládu, aby zvážila, zda prezidentovi Miloši Zemanovi nenavrhne Rafajovo odvolání. Zeman ale ČTK řekl, že důvodem k odvolání by měl být až pravomocný rozsudek. Také ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) nevidí k odvolání důvod. Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kěžínka bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.
Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007, v tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab