„Původně jsme si mysleli, že nečinnost vlády v oblasti rovných příležitostí je projevem nezájmu současné garnitury. Nyní se domníváme, že jde o záměr," řekla v rozhovoru pro Haló noviny Kavková. „Nyní, když vidíme, že byli odvoláni určití lidé a naopak na Úřad vlády přišli jiní lidé s velmi výraznou konzervativní ideologickou orientací," dodává.
Kriticky hodnotí Jana Kavková spolupráci s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou. Podle ní je spolupráce nulová. „Pokusíme se schůzku iniciovat, ale obávám se, že paní zmocněnkyně nepřikládá tomuto tématu takovou důležitost jako my," říká předsedkyně Fóra 50%. Agenda rovnosti žen a mužů podle ní nyní na vládě neexistuje, na rozdíl od bývalého ministra Michela Kocába, který to měl podle Kavkové jako jednu z priorit.
Měli jsme ministerstvo, máme nekomunikující vládní úřad
OSN kritizovala Česko za to, že ponížila ve funkci lidská práva a národnostní menšiny po nástupu stávající vlády, kdy tyto otázky a problémy přestaly mít svůj resort. „Kritizovaly jsme, že oslabila důležitost tohoto tématu," říká Vránová. „Výbor pro odstranění všech forem diskriminace při OSN, Českou republiku za tuto oslabující změnu kritizoval," říká šéfka Fóra 50 %.
Podle Kavkové například sice stoupá zastoupení žen v obou komorách parlamentu, není to ale zásluhou nominací, ale preferencí, které kandidáti získají bezprostředně od voličů. Ti si ženy přímo „vykroužkují". Kdyby toho nebylo, byly by podle Kavkové ženy zastoupeny v Poslanecké sněmovně jen v 16 procentech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rzk