„Současná energetická krize jasně ukazuje, jak to v Evropské unii skutečně chodí. Nadšení vyznavači Bruselu včetně naší vlády se chtějí semknout, více integrovat a všechno dělat společně. Realistické státy, kterým není lhostejný osud jejich vlastních občanů, naopak postupují samostatně bez Bruselu. Uzavírají významné kontrakty o dodávkách plynu, obnovují provoz uhelných elektráren a prodlužují životnost jaderných reaktorů,“ hodnotí v úvodu pořadu a přesouvá se ke konkrétním příkladům.
Zmiňuje na příklad TOP 09, která se v posledních dnech vyjadřuje o „naplnění zásobníků plynu“ či budování hlubší energetické unie v rámci EU. Energetické dodávky chce v Evropě zajištovat společně a koordinovaně.
„Téma energetické bezpečnosti bude také otázkou předsednictví České republiky a vše, co se týká zajištění energie, budou dělat státy samozřejmě společně,“ rýpe si opět do deklarované tendence ke společnému postupu a pokračuje v hodnocení aktuálního cíle energetické bezpečnosti, kterým je urychlené odříznutí zemí EU od ruské ropy a plynu. Na ropě shoda nepanuje, odstřižení zablokoval maďarský premiér Orbán. „Pokud jde o plyn, členské státy si uvědomují, že okamžité zablokování ruského plynu je nereálné, a proto hledají nové zdroje,“ připomíná s tím, že ale nezaznamenala, že by někdo z unijních či českých představitelů měl plán na variantu, kdyby se rozhodlo ukončit dodávky samo Rusko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla