Evropská rada schválila udělení kandidátského statusu na členství v EU Ukrajině a Moldavsku. Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) jednání označil za historický zlom.
„Já bych označil tuto Evropskou radu za historickou, a to právě kvůli udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala. „Je to velevýznamný signál, je to důležité nejen pro Ukrajinu a Moldavsko, ale je to důležité pro celou Evropu. Ukazuje to, že sdílíme stejné hodnoty, že jsme těmto zemím otevřeli dveře Evropské unie, a tím i evropskou budoucnost a perspektivu. A v kontextu války, které statečně čelí ukrajinský lid, je toto významný signál ze strany Evropské unie,“ podotkl premiér Fiala.
Český premiér má za to, že Evropská rada tímto krokem ukázala jednotu tváří v tvář ruskému válečnému teroru, který nechal ruský prezident Vladimir Putin rozpoutat na Ukrajině.
„My jsme opět na Evropské radě ukázali, že jsme schopni se domluvit, že zastáváme stejné postoje a že máme jednotný názor na to, jak je potřeba podporovat Ukrajinu,“ poznamenal Petr Fiala.
- Celé vyjádření Petra Fialy naleznete zde
Lídři EU podle Fialy také jednali o přistoupení zemí ze západního Balkánu do EU, a tady prý vypluly na povrch některé problémy. „Nebudu tajit, že ta jednání se zeměmi západního Balkánu neprobíhají úplně optimálně,“ připustil předseda české vlády.
„U některých zemí západního Balkánu se objevuje v Bruselu určitá nespokojenost a možná i frustrace z toho, jak ten proces trvá dlouho. A opravdu u některých těch zemí jsou to dlouhá léta, kdy čekají, někdy i více než deset let. My jsme se tím důkladně zabývali i na jednání Evropské rady. Řekl bych, že se nám podařilo najít řešení, které otvírá dveře pro Bosnu a Hercegovinu, což je velice důležité i z hlediska stability této země a jejího významu pro Balkán,“ pokračoval Fiala.
Řekl také, že hodlá navázat na práci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a nadále rozvíjet koncept spolupráce se všemi zeměmi Evropy, od Islandu až po Ukrajinu, tedy i se zeměmi, které nejsou členskými státy EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.