Fico uvedl, že se opakovaně objevovaly námitky, že různá opatření, která přijímá Úřad veřejného zdravotnictví, jsou protiústavní. „Úřad nemá oprávnění na takové opatření a tato opatření nebyla přijímána v potřebné formě,“ sdělil bývalý slovenský premiér.
„Že naše tvrzení nestála na vodě, následně potvrdilo stanovisko Generálního státního zastupitelství, které vzneslo námitky proti obsahu pravomocí a formě, kterou přijal Úřad veřejného zdraví,“ pokračoval Fico.
„Zítra jde do Národní rady návrh zákona, který říká, že všechna dosavadní opatření, která Úřad veřejného zdraví a regionální úřady veřejného zdraví přijaly, zůstávají v platnosti a účinnosti ještě dalších patnáct dní po nabytí účinnosti tohoto zákona,“ doplnil.
Dnešním návrhem zákona se podle Fica Matovičova vláda přiznala, že protipandemická opatření, která přijala za posledních šest měsíců, byla protiústavní.
„Nemůžete přijmout po třech nebo čtyřech měsících zákon a říct: vše je v pořádku. Dnes je zásadní problém zavření všech divadel, restaurací, kin a řady dalších, které bylo v rozporu se zákonem a Ústavou Slovenské republiky,“ zdůraznil Fico s tím, že mnoho těchto zařízení v důsledku toho zaniklo.
Stát proto čeká na lavinu žalob usilujících o škody způsobené těmito opatřeními. „Tyto provozy, které nebyly schopny přežít toto období na základě tohoto zákona, který povrzuje, že vláda konala protiústavně, se obrátí na soudy a budou žádat obrovské náhrady škod a budou mít absolutní právo na takový krok. A budou zřejmě úspěšné,“ dodal s tím, že tento protiústavní zákon jeho strana nepodpoří.
Strana Směr-SD poté oznámila, že chce co nejdříve převzít hmotnou odpovědnost politiků, o které Matovič básnil několik let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab