Jedna z úvodních diváckých otázek zněla, zda KSČM nepodá návrh na zrušení Věcí veřejných. Filip coby právník vysvětloval, že na to nemá kompetence, podnět ke zrušení politické strany totiž může dát jen vláda. Tázajícímu se divákovi ovšem připomněl, že v současné době zkoumá výroční finanční zprávu strany. „Zkoumá se, jestli jsou dary VV průhledné, jestli neporušili zákon tím, že se nechali sponzorovat ze zahraničí nejasnými dárci, a podobně,“ podotkl.
Se spravedlností je to podle Filipa obecně složité. Budování právního státu bylo totiž v Česku poznamenáno řadou pochybení. "Je tu několik zásadních chyb. V divoké privatizaci 90. let došlo k nadbíhaní právního řádu ekonomickým zájmům,“ uvedl předseda KSČM. Podobný jev se prý koná i v delegaci pravomocí státu. „Je evidentní, že například u exekutorů to bylo přehnáno. Zákon je tak vágní, že jim umožňuje pracovat samotným pro sebe a nikoli pro stát.“
Jak potrestat viníky současného stavu?
Filip v několika bodech rozvinul, jak by napravil současný stav, kdyby se dostal k moci. Prvním krokem by prý bylo prodloužení promlčenosti trestných činů a na základě toho by došlo k prověření privatizací. „Kupříkladu Mototechny v Českých Budějovicích, Mostecké Uhelné atp. A vůbec by se prověřilo, jak se chovalo ministerstvo privatizace. Tehdejší ministr privatizace Skalický by musel dokládat, které kroky a proč podnikl,“ nastínil poslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera