Finanční správa přehodnotila svůj postoj údajně na základě zpětné vazby od neziskového sektoru. Za drobné podnikatelské činnosti tak nyní podle svého generálního ředitele Martina Janečka považuje ty, „které nejsou významné a nemají potenciál konkurovat podnikatelským subjektům“. „Do limitu jsou zahrnutý výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsobu,“ uvádí Finanční správa v tiskové zprávě s tím, že tržby hrazené převodem z účtu na účet se do něj nepočítají. Do EET by tak nově neměly spadat vesnické či obecní spolky jako například folklorní sdružení, spolky seniorů či dobrovolní hasiči.
Změnu v postoji přivítal senátor Ivo Valenta, jenž se agendou vesnických spolků a jejich výjimky z evidence tržeb zabýval již delší dobu. „Náš společný tlak na Ministerstvo financí se vyplatil,“ poslal své stanovisko Valenta redakci ParlamentníchListů.cz. Valenta přivítal navýšení limitu s tím, že původní hranice 175 tisíc korun byla pro většinu malých spolků nepřijatelná, a to tak, že by do povinnosti EET podle Valenty spadla většina z nich. „Za toto vítězství jsem rád. Jde vidět, že náš společný boj, ve kterém jsem spojil síly nejen s mnoha starosty ze Slovácka, ale také se stovkami neziskových organizací, nebyl marný a že má smysl nenechat pražské úředníky vytvářet nesmyslná pravidla a regulace,“ napsal senátor.
Třistatisícový limit je podle něj nicméně jen další sumou, kterou si úředníci vycucali z prstu a není „podložen žádnou pořádnou argumentací“. „Spolky by podle mne vůbec neměly být svazovány takovými nesmysly, jako je EET. Buďme rádi, že spolky udržují kulturní a sportovní život na venkově a přestaňme těmto aktivním a pracovitým lidem házet klacky pod nohy,“ napsal slovácký senátor.
Podle tiskové zprávy Ministerstva financí však řada neziskových subjektů definuje své povinnosti vzhledem k EET nesprávně a na tomto stanovisku ministerstvo trvá. Neziskové subjekty podle něj neevidují příjmy z hlavní nepodnikatelské činnosti, tzn. například členské příspěvky, dary, dotace či výnosy z veřejných sbírek. Pokud neziskový subjekt uspořádá akci, například výroční ples, hody, oslavy státních svátků, výročí založení obce, ze které inkasuje příjmy (vstupné, prodej zboží a služeb) a tato akce souvisí s posláním neziskového subjektu a není vykonávána soustavně, pak ani případný zisk z dané akce není tržbou z podnikání a není povinnost ho evidovat. „Elektronická evidence tržeb se tak neziskových subjektů v drtivé většině případů vůbec netýká,“ řekla k věci náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ivo Valenta
79,920 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozovatele www.parlamentnilisty.cz vlastnila do 5.6.2023 společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty. Dalšími vlastníky společnosti OUR MEDIA a.s. jsou Michal Voráček, Jan Holoubek a Jiří Čermák.
autor: maz