Firmy by možná zase mohly dostávat příspěvek na znevýhodněné

15.05.2013 19:50 | Zprávy

Firmy by mohly zase dostávat příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných. Tato kategorie se od loňska zrušila, ministerstvo práce ji teď navrhuje zavést znovu. Podle něj si lidé se zdravotními potížemi místo hledají obtížně a je nutné jejich uplatnění podpořit. Podpora by ale měla být ve srovnání s dřívějšími pravidly poloviční, měla by činit maximálně 4000 korun měsíčně.

Firmy by možná zase mohly dostávat příspěvek na znevýhodněné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravotně postižení - ilustrační foto

Vyplývá to z chystané novely o zaměstnanosti, kterou na svém webu zveřejnila vláda. Rada postižených změnu vítá, nesouhlasí ale s krácením příspěvku. "Zrušení statusu osoby zdravotně znevýhodněné se v praxi ukázalo jako nepřiměřené pro jejich uplatnění na trhu práce. Jejich zaměstnávání je potřeba nadále podporovat, byť v menším rozsahu," uvedli autoři návrhu.

Proti zrušení kategorie znevýhodněných se postavili zaměstnavatelé i rada postižených

Kategorie znevýhodněných se zrušila loni v lednu. Od té doby úřady přestaly novým žadatelům s dlouhodobými fyzickými či psychickými potížemi, které snižují jejich výkon, toto postavení přiznávat. Lidé, kteří ho získali do konce roku 2011, ho mohou mít maximálně do 1. ledna 2015. Ministerstvo navrhuje, aby se zdravotní znevýhodnění do zákona vrátilo a firmy na tyto pracovníky zase dostávaly příspěvek, i když poloviční. Stát poskytuje nyní podporu na zaměstnávání postižených.

Podle ministerstva je v Česku asi 40.000 lidí se zdravotním znevýhodněním. Bez státního příspěvku si prý dokáže práci najít kolem 26.000 osob. Pokud by stát dával měsíčně čtyřtisícovou podporu 10.000 znevýhodněných, stálo by to ročně 480 milionů korun, spočítali autoři novely. Nyní se podle nich vyplácí 8000 korun asi 5500 postižených, ročně je to 528 milionů. Mzdy posudkových lékařů a dalšího personálu správ sociálního zabezpečení by pak vyšly asi na 28,7 milionu a provoz a administrativa na 20,5 milionu.

Proti zrušení kategorie znevýhodněných se postavili zaměstnavatelé i rada postižených. "Protestovali jsme proti tomu, protestujeme a protestovat budeme. Je to hloupost. Když lidé přijdou o práci, skončí na dávkách, takže stát stejně musí platit," řekl ČTK předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj se na radu obracejí lidé, kterým hrozí kvůli zrušení podpory ztráta místa. "Také zaměstnavatelé nám říkají, že musí propouštět," dodal Krása. O potřebě znovu zavést kategorii znevýhodněných se několikrát zmínila i poslankyně vládní ODS Lenka Kohoutová. Krása uvedl, že rada bude usilovat ve sněmovně případně o to, aby se navrhovaný čtyřtisícový příspěvek zvedl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešit s Trumpem Grónsko? Jozef Síkela se hlásí

22:32 Řešit s Trumpem Grónsko? Jozef Síkela se hlásí

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) vyjádřil vážné obavy ohledně budoucího p…