Fischer byl na Ukrajině: Má to v sobě velkou sílu

26.08.2022 16:12 | Zprávy

Senátor Pavel Fischer se na svém facebookovém účtu podělil o zážitky a dojmy z návštěvy Ukrajiny, na kterou byl společně s dalšími evropskými politiky pozván ukrajinskou Nejvyšší radou. Podle něj je osobní zkušenost a dojmy nabyté přímo v místě k nezaplacení a mohou daleko více pomoci při řešení tamní krize a jejích následků.

Fischer byl na Ukrajině: Má to v sobě velkou sílu
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

„Smyslem naší cesty je podpora Ukrajiny a intenzivní osobní jednání členů parlamentů z celé Evropy. Pozval nás předseda Verchovné rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk,“ píše Fischer na svém webu a pokračuje.

„V delegaci jsou kolegyně a kolegové z parlamentů Norska, Německa, Řecka, Polska, Španělska, Litvy, Estonska, Irska, Spojeného království, Francie, Rumunska, Lotyšska, Chorvatska nebo Finska.“

Na facebookovém účtu pak přidává jednotlivé zastávky a dojmy z nich. Některé velmi smutné.

„Navštívil jsem Boroďanku, Buču, Irpiň, Makariv. Ruská armáda tam vybombardovala nemocnice, mateřské školy, kulturní centra, bytové domy. Pálili jako zběsilí do civilních objektů, v nichž nebyla žádná vojenská přítomnost,“ píše Fischer.

Dostal se i do míst, kde jsou pohřbeny oběti masakru v Buči.

„Na hřbitově v Buči procházím mezi nově zřízenými hroby. Odpočinek tu konečně našly oběti masakru, které nedávno exhumovali z hromadného hrobu, a vojáci, kteří město bránili. Zahlédnu dva členy delegace, jak se spolu začali modlit za zemřelé. To místo má v sobě velkou sílu,“ konstatuje senátor a dále píše o těžkém období, které Ukrajince čeká v následujících týdnech a měsících.

„Blíží se zima. Ukrajinci potřebují obnovit 30 tisíc bytových domů, 150 tisíc mostů a silnic, 160 škol a na 200 zdravotních zařízení. Rusko dodržuje jednotný postup: Vojensky ničit civilní cíle, zaminovat, odpojit elektřinu, plyn, vodu a odříznout internet, aby občané neměli svobodný přístup k informacím. Špinavá voda nebo zničené nemocnice způsobí, že lidé musí odejít pryč, aby přežili.“

Byť se zdá číslo 1500 tisíc mostů a silnic poněkud nesmyslné, nikdo asi nepochybuje o tom, že obnova Ukrajiny bude velmi těžká a složitá.

To se týká i situace v tamním školství.

„Za týden začíná škola a ve třídě v Kyjevě namísto pětadvaceti dětí nastoupí jenom tři,“ píše Fischer.

„Všechny ostatní jsou v exilu nebo odjely k příbuzným do bezpečí. Děti by neměly ztratit kontakt s rodnou zemí, s jazykem a výukou dějepisu nebo literatury a matematiky v ukrajinštině. Ta válka musí být jen závorka, kterou je třeba co nejrychleji uzavřít. A umožnit kamarádům ze třídy zase být spolu,“ vyjadřuje senátor přání všech rozumně uvažujících lidí.

Na programu měl ale Pavel Fischer i politická a hospodářská setkání.

„Později odpoledne jsme měli schůzky s ministrem energetiky, ministrem zahraničí a poradci prezidenta Zelenského. Pak jsme nastoupili do vlaku a jsme na cestě zpět domů. Od té doby probíráme, co jsme viděli, co jsme se dozvěděli a co můžeme udělat.“

Podle Fischera je osobní zkušenost a pobyt na Ukrajině k nezaplacení a pomůže ve vnímání tamních problémů, které se s odstupem několika set kilometrů mohou zdát jiné, nebo mohou být viděny z jiných úhlů.

„V posledních dnech byl na Ukrajině také polský prezident Duda nebo britský předseda vlády Johnson. Jsem za to rád. Jde tu o mimořádný výraz podpory. Osobní zkušenost k člověku navíc promlouvá víc než novinové titulky. Jinak ruskou agresi vidíme my, kteří jsme poskytli azyl uprchlíkům a přesvědčujeme ostatní, že Rusko musíme zastavit všemi prostředky, jinak například geograficky vzdálení Irové nebo Španělé.“

„Je v zájmu nás všech, aby se západní politici mohli přímo na místě seznámit s tím, co Ukrajina, která čelí nebývale silné agresi, dnes potřebuje,“ končí senátor svůj příspěvek z cesty na Ukrajinu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavený plyn? Dohoda USA a Ukrajiny. A u toho Leyenová.“ Konečná rázně vstoupila do vysílání

15:12 „Zastavený plyn? Dohoda USA a Ukrajiny. A u toho Leyenová.“ Konečná rázně vstoupila do vysílání

Pane Kupko, vy se z toho dokážete vylhat! A vy jste rozbitá kalkulačka. Tahle země devastuje Česko. …