Levicová starostka Paříže Anne Hidalgo na podzim s velkou pompou ohlašovala, že hlavní město Francie je na přísun uprchlíků připraveno. Úřady rozhodly o výstavbě nového uprchlického centra v 16. městském obvodu Bois du Boulogne a v blízkosti terminálu vysokorychlostních vlaků Gare du Nord Eurostar. Zejména v prvním případě se však záměr úřadů setkal s bouří nevole. Právě čtvrť Bois de Boulogne je řazena mezi ty nejluxusnější a bydlí zde celá řada celebrit a podnikatelů.
Nadšení starostky a pařížských úřadů však brzy vzalo za své, byť v rámci politické korektnosti nikdy žádné výtky na adresu příchozích uprchlíků nezazněly. Jakmile však začaly do města proudit první stovky uprchlíků, ulice některých čtvrtí se změnily k nepoznání. Jak server ParlamentníListy.cz informoval v polovině října, zejména v okolí stanice metra Stalingrad si uprchlíci rozložili své stany a místní si stěžují na narůstající zápach, hluk a také množící se krádeže.
Celý text v angličtině je ZDE.
Policie navíc musela často řešit násilnosti, při kterých se uprchlíci prali sami mezi sebou. Zdá se, že nyní úřadům konečně došla trpělivost a snaží se uprchlíky dostat nejenom z Paříže, ale rovnou pryč z celé země. Prozatím dostali ilegální uprchlíci možnost obdržet příspěvek za dobrovolný návrat z Francie do svých mateřských zemí. Pokud se tak rozhodnou učinit do konce letošního roku, mohou si jako „výslužku“ přivézt domů v přepočtu 2100 liber.
Jak píše britský deník, nabídka na poměry uprchlíků pocházejících z chudých zemí Blízkého východu a afrického kontinentu velmi vysokého finančního obnosu je vnímána jako dočasné opatření, jež by mělo přinést snížení úrovně migrace a zmírnit tlak na migrační úřady. „Chceme výrazně zvýšit počet dobrovolných návratů a doufáme, že aspoň část ze 7000 přesídlených migrantů z uprchlického tábora v Calais této nabídky využije,“ řekl šéf úřadu pro migraci a integraci Leschi.
Největší zájem o „odchodné“ zatím dle úřadů jeví zejména afghánští migranti, kterých bylo v letošním roce dobrovolně deportováno více než čtyři sta oproti devatenácti v roce 2014. „Celkem jsme poslali zpět do jejich domovských zemí přes tři tisíce lidí a v příštím roce bychom tento počet chtěli ještě o patnáct set zvýšit. Letenku mají zdarma a k tomu pomoc pro prvních dvanáct měsíců. V rámci podpůrných projektů také mohou začít např. podnikat,“ uvedl Leschi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro