„A nyní čerstvý příklad záměrně vytvořené manipulace,“ uvádí Nora Fridrichová reportáž Vrtěti hladem. Když si Lukáš Lhoťan postěžoval Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, že v ní míchají lidově řečeno hrušky s jablky, dostalo se mu nedávno zadostiučinění. „Reportáž tedy skutečně mohla být značně zavádějící,“ napsala mimo jiné RRTV. Nicméně pojďme kauzu rozebrat podrobněji.
O reportáži Vrtěti hladem
„Základní škola Vejrostova 1 v brněnské části Bystrc. Šestým rokem tam pořádají projekt Postavme se hladu. Učitelé, aby problém žákům vysvětlili co nejlépe, používají videa a materiály organizací, které na místě působí. Například od Lékařů bez hranic. Děti poté mohly organizaci dobrovolně podpořit finančním darem. Na školní akci ale upozornila místní facebooková stránka a rozjela se dezinterpretační kampaň. Ta vyústila v usnesení místních politiků, že si, cituji ‚nepřejí politické organizace ve škole‘,“ pokračuje v uvedení reportáže Jany Gerleové a Jana Nováka dál Fridrichová.
Reportáž Vrtěti hladem byla odvysílána 1. prosince 2019 a stále je ke zhlédnutí v archivu pořadu 168 hodin na internetových stránkách České televize. „Jde o to, aby děti byly seznámeny, že jsou země na světě, kde se mají děti daleko hůře,“ říká například v reportáži ředitel ZŠ Vejrostova 1, Brno-Bystrc Zdeněk Černošek.
Škola předem rodiče informovala, že děti mohou finančně přispět na činnost organizace Lékaři bez hranic. Informace o projektu se objevily na lokální facebookové stránce Bystrčník s fotografií lodě plné uprchlíků a s dovětkem: „I díky finanční pomoci dětí ZŠ Vejrostova mohly lodě Lékařů bez hranic zachránit 79.530 uprchlíků ze Středozemního moře a převézt je do bezpečí Evropy.“ Nenávistné komentáře na sebe nenechaly dlouho čekat.
Problém je, že redaktoři, aby reportáž „vyšperkovali“, spletli dvě kampaně do jedné. „O škole začaly psát dezinformační servery. V Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu,“ praví se v reportáži a je tam ukázán článek na třech webech se stejným nadpisem: „V Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu.“ Ty tři weby jsou Eurabia.cz, Českoaktualne.cz, Pravdivě.eu a evidentně článek opsaly či převzaly jeden od druhého. Kámen úrazu je však v tom, že v článku se píše o něčem zcela jiném, než o projektu Postavme se hladu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský