V neděli kalifornský guvernér Gavin Newsom podepsal významný zákon, který mění definici neplodnosti a rozšiřuje povinnost zdravotních pojišťoven hradit léčbu umělého oplodnění. Tento krok má za cíl zajistit, aby LGBTQ páry, které čelí neplodnosti, měly stejný přístup k reprodukčním službám jako heterosexuální páry.
Předchozí definice neplodnosti vyžadovala, aby jednotlivci měli lékařskou diagnózu nebo prokázali neschopnost otěhotnět po určitém čase pravidelného nechráněného pohlavního styku. Nový zákon však tuto definici rozšiřuje a zahrnuje všechny, kteří nejsou schopni „reprodukovat se jako jednotlivec nebo se svým partnerem bez lékařského zásahu“. To znamená, že nyní budou mít přístup k léčbě neplodnosti i páry stejného pohlaví, uvádí server World.org.
„Kalifornie je státem reprodukční svobody,“ uvedl v oficiálním prohlášení z 29. září guvernér státu Kalifornie Gavin Newsom. „Z celého srdce souhlasím s tím, že založení rodiny by mělo být dosažitelné pro ty, kteří sní o dítěti, což se týká i LGBTQ+ rodin,“ dodal.
Senátorka Caroline Menjivarová, autorka nového senátního zákona 729 zákona o reprodukční spravedlnosti, vyjádřila své pocity k jeho přijetí jako „osobní a emotivní vítězství“. V prohlášení uvedla, že zákon představuje triumf pro mnohé Kaliforňany, kteří se potýkali s finančními překážkami v léčbě neplodnosti nebo byli diskriminováni kvůli svému příbuzenskému stavu či členství v LGBTQ+ komunitě.
Podle Menjivarové je dnešní krok důležitý v kontextu útoků na reprodukční práva po celé zemi. Zákon má zajistit pokrytí léčby neplodnosti pro přibližně 9 milionů Kaliforňanů, čímž se Kalifornie připojuje k dalším 14 státům, které již podobné pokrytí zavedly. Menjivarová také zdůraznila, že tento zákon, spolu s kalifornským postojem k antikoncepci a právům na potrat, posiluje postavení státu jako lídra v oblasti reprodukční svobody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.