„Už se dlouhé roky bavíme o velice dynamickém vývoji bezpečnostního prostředí. Bavíme se o tom, že se postupně stírají rozdíly mezi hrozbami vnitřními, vnějšími, mezi hrozbami způsobenými státními aktéry a těmi nestátními aktéry. A mezi hrozbami vojenskými, nevojenskými. Ale naše vědomí a naše poznání má tendenci setrvačně zůstávat v tom směru, jak jsme chápali bezpečnost dříve. Tedy v těch kategoriích stále vnitřních, vnějších, vojenských, nevojenských. A i když jsme už podnikli řadu různých kroků, abychom tento stav zlepšili, tak stále, když se na to podíváte v reálu, v konkrétních případech, tak řešíme věci resortně, řešíme věci v působnosti jednoho národa, případně jedné odborné kategorie,“ začal hovořit na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost Petr Pavel.
„Krize dnešní se stále více ukazují být krizemi průřezovými, tedy že postihují celou společnost, bez ohledu na to, jestli má levou nebo pravou politickou orientaci, případně sexuální nebo náboženskou nebo jakoukoliv jinou, a ta poslední krize, ze které se snad už dostáváme, zcela jasně ukázala, jak průřezová taková krize může být, a z toho zcela jasně vyplývá, že na takovou krizi není možné reagovat standardními prostředky tak, jak jsme byli dosud zvyklí, ale že na takovou krizi musíme reagovat stejně průřezově, jak ona dopadá na všechny vrstvy společnosti,“ dodal Pavel.
„Vidíme také, že v celém tom spektru hrozeb postupně neztrácejí na významu, ale na urgenci hrozby vojenské, a místo nich se stále více prosazují hrozby, které souhrnně označujeme za hybridní. A to slovo hybridní, je dobré vědět, že to je produktem západní bezpečnostní teorie, i když ho přisuzujeme především Rusku, ale Rusové nikdy termín hybridní hrozby nepoužívali, oni používali termín aktivní opatření, která měli v arzenálu už dlouhé a dlouhé roky, a vlastně k těm starým nástrojům, mezi které patřila především propaganda, podvratná činnost, psychologické operace a špionáž, přibyly nové nástroje umožněné moderními technologiemi. Především nástupem internetu a sociálních sítí,“ dodal Pavel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.