Generál Šándor: Le Penová může vyhrát, EU bude mít problém. Islám a Francie? Slova o občanské válce

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

14.05.2021 10:04 | Rozhovor

„Nezvládnutou migraci vidím jako jednu z největších hrozeb v integračním procesu Evropské unie, protože je neřešena dlouhodobě. Řada politiků na to má neuvěřitelně špatný názor a nejsou ochotni se poučit z kritické situace ve Francii, kde právě migranti, kteří se nedokáží integrovat, vytváří paralelní struktury pod vládou práva šária, nerespektují francouzské zákony,“ všímá si generál v záloze Andor Šándor. „Čím více migrantů přijmeme, tím víc jich přijde. Evropa není nafukovací. Není možné, že budeme nahrazovat sociální, ekonomický a jiný systém chudých afrických zemí, ze kterých k nám bude putovat nezvládnutelná vlna migrantů,“ objasňuje.

Generál Šándor: Le Penová může vyhrát, EU bude mít problém. Islám a Francie? Slova o občanské válce
Foto: Repro XTV
Popisek: Bezpečnostní expert, generál v záloze Andor Šándor

K italským břehům připlouvají z Libye a Tuniska v těchto dnech tisíce migrantů a situace ve Středomoří začíná být vážná. Letos už jich připlulo třikrát tolik než za stejné období loni. Zvláště postižený je ostrov Lampedusa, který má tu smůlu, že je jen 113 kilometrů vzdálený od pobřeží Tuniska a je tak hlavním migračním místem současnosti. Právě sem dorazilo za jediný den 2 100 běženců, čímž byla o stovku překročena kapacita tamního přijímacího střediska. A s lepšícím se počasím se dá čekat, že jejich počet bude narůstat.

Itálie je v těžké situaci. Bývalý ministr vnitra Matteo Salvini volá po přísnější migrační politice. Když byl ve funkci, Itálie bránila humanitárním plavidlům používat přístavy. Proti tomu se strany dnešní středolevé koalice vymezovaly, a proto nyní hledají pomoc u EU. Evropská eurokomisařka Ylva Johanssonová po rozhovoru s italskou ministryní vnitra Lucianou Lamorgreseovou vyzvala země evropské sedmadvacítky k převzetí části migrantů. Je však toto reálná cesta k řešení problému? Zdá se, že časy se změnily a ochota některých i doposud vstřícných evropských zemí, jako je třeba i Švédsko, k podobným humanitárním gestům poněkud ochabla...

„Nezvládnutou migraci vidím jako jednu z největších hrozeb v integračním procesu Evropské unie, protože je neřešena dlouhodobě. Řada politiků na to má neuvěřitelně špatný názor a nejsou ochotni se poučit z kritické situace ve Francii, kde právě migranti, kteří se nedokáží integrovat, vytváří paralelní struktury pod vládou práva šária, nerespektují francouzské zákony a podobně. Nechápu, proč se tito politici nezbaví jednou provždy politické korektnosti a nepojmenují tuto věc správně,“ připomíná bývalý šéf vojenské rozvědky generál Andor Šándor. „Je fakt, že jsou odvětví v průmyslu, kde by měli rádi levnou pracovní sílu, ale obávám se, že v některých zemích se to vymyká kontrole,“ všímá si.

Itálie je ohrožená v důsledku geografické blízkosti Afriky. „Jsem si jistý, že se ukáže, že nebude žádná solidarita - a z některých zemí vůbec - aby si vzali část migrantů. Už jsme to zažili. Italové je chtěli posílat vlakem na sever. Na to rakouský kancléř Kurz řekl, že Rakousko zablokuje Brennerský průsmyk. To je problém, který v Evropě máme a řešíme ho špatně,“ upozorňuje. „Je potřeba si uvědomit, že čím více migrantů přijmeme, tím víc jich přijde. Evropa není nafukovací. Není možné, že budeme nahrazovat sociální, ekonomický a jiný systém chudých afrických zemí, ze kterých k nám přes rozbitou - i když už možná na nějaké cestě k nápravě - Libyi bude putovat nezvládnutelná vlna migrantů,“ objasňuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…