„My chceme s vládou zejména jednat o našich požadavcích, jenže pětikoalice se bavit nechce, oni si vystačí sami se sebou, bohužel. Nediskutují konstruktivně ani se zaměstnavateli. ČMKOS ani jiné odborové svazy zatím při svých jednáních vůbec nehovoří o generální stávce, ale někteří členové vlády nám to stále podsouvají. Domnívám se, že to je vláda se zpátečnickým uvažováním, která vůbec nemyslí ve větších souvislostech,“ uvedl bývalý havíř a dnešní odborový předák Rostislav Palička
Vládní, konsolidační balíček je stále pod palbou kritiky velké části veřejnosti a odborové svazy se nyní rozhodly, že se ho budou snažit změnit zejména ve prospěch zaměstnanců, ale i dalších skupin obyvatel. Nejdříve vyhlásilo nejsilnější odborové uskupení – Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) – stávkovou pohotovost a po jednání i s dalšími zástupci odborů byl pak na společném setkání dne 30. května ustaven celostátní stávkový výbor. Odboráři, dle svého vyjádření, se chtějí s vládou především domluvit na změnách či zmírnění řady opatření, a teprve kdyby neuspěli, chtějí přikročit k protestním akcím. Ve svém oficiálním prohlášení ze zmíněného úterního sněmu také vyzývají vládu k jednání o úpravách v konsolidačním balíčku.
„Stávky nejsou cílem odborových aktivit, nám jde především o skutečný tripartitní dialog a diskusi nad připravovanými opatřeními tak, jak k tomu vyzývá Evropská unie v připravovaném doporučení na podporu sociálního dialogu, k němuž se Česká republika hlásí. Tam se jasně doporučuje projednávat připravovaná i prováděná opatření v oblasti hospodářské politiky, politiky zaměstnanosti a sociální politiky se sociálními partnery. A to je i cíl, o jehož dosažení české odbory, ale i zástupci zaměstnavatelů usilují. Nechceme tedy nic více ani nic méně než respektování tohoto významného evropského přístupu k řešení problémů. Neusilujeme o moc, ani o vyvolávání neklidu, jak nás někteří politici vládních stran obviňují,“ konstatoval místopředseda ČMKOS Vít Samek.
Jak se k vládnímu balíčku a k případným protestním akcím staví i někteří řadoví odboráři, kteří jsou stále i běžnými zaměstnanci, či zástupci různých profesních spolků, zjišťovaly ParlamentníListy.cz především v Moravskoslezském kraji a v Praze.
„My chceme především s vládou jednat o našich požadavcích, jenže pětikoalice se nechce bavit, oni si vystačí sami se sebou, bohužel. Nediskutují konstruktivně ani se zaměstnavateli. ČMKOS ani jiné odborové svazy zatím při svých jednáních vůbec nehovoří o generální stávce, ale někteří členové vlády nám to stále podsouvají. Náš svaz, který zastřešuje i hornictví, tedy také OKD na Ostravsku, určitě neuvažuje v první fázi o nějakých dramatických protestech. V příštím týdnu budeme jednat o tom, co ČMKOS navrhl a zřejmě se i připojíme k celostátní stávkové pohotovosti,“ informoval Rostislav Palička, bývalý havíř a technik z Ostravsko-karvinských dolů, který nyní zastává post předsedy odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu. Ten pak ke svému vyjádření ještě dodal:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán