„Symbolem českých obětí je volyňská obec Český Malín, zmasakrovaná a vypálená v roce 1943 podobně jako Lidice (ba s ještě poněkud větším počtem zavražděných). To byl však zločin, spáchaný přímo wehrmachtem. Banderovci, bojující proti Sovětské armádě po jeho boku, měli podle některých zdrojů částečně prsty i v tomto zvěrstvu. Svou ‚vládu nezávislé Ukrajiny‘ vyhlásili už koncem června 1941, už týden po přepadení SSSR. Ustavili ji pod přímou kuratelou hitlerovského Německa – na západní Ukrajině, kterou wehrmacht ‚osvobodil‘ od ‚židobolševické vlády‘. Přesný počet zavražděných Čechů bych, nemám-li fabulovat, musel chvíli hledat. Tak moc na ráně jako Poláci nebyli,“ napsal k tématu Skála v odpovědi jednomu ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz.
Jedním dechem k tomu dodal, že ruce od krve měli i Poláci, kteří nešetřili banderovce. Zloba na obou stranách byla historicky opravdu velká a vyvřela na povrch v potocích krve.
„Tím tenčí je led, na nějž leze i česká nomenklatura dnešních ‚strategických spojenců‘. Chce se zavděčit jejich požadavku, že musí podpořit kyjevský režim, vzniklý teroristickým státním převratem a válčící proti vlastním lidem s cílem zinscenovat konflikt s Ruskem. Kyjev však glorifikací banderovců uráží nejen ukrajinské antifašisty a Rusko, ale i pozůstalé polských obětí banderovských zvěrstev. Když ‚Třetí říše‘ padla, její banderovští komplici se probíjeli na Západ i přes naše území. Desítky lidských obětí mají na svědomí i tady. Český politik, který si neamputoval čest a svědomí, musí proti vynášení banderovců do nebes protestovat tím ostřeji,“ zdůraznil Skála.
Komunista v této souvislosti zasadil ránu ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). „‘No name‘, řídící českou diplomacii, však prahne po pochvale za každou všivárnu, mířící proti Moskvě. A tak je za ‚ukrajinskou vnitřní záležitost‘ s to označit i glorifikaci teroristické chátry, spřažené s Hitlerem. Tím ovšem poškozuje i naše vztahy s Polskem,“ pálil ostrými slovními náboji. KSČM přitom drží u moci menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO) a Jana Hamáčka (ČSSD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp