Gott a státní pohřeb? Srovnání s... Čtěte sami. Od novináře, který nadává, že jeho šéf ubližuje Gretě

03.10.2019 6:54 | Zprávy

Státní pohřeb pro zesnulého zpěváka Karla Gotta, nebo ne? Otázka, o níž se od včerejšího dne diskutuje nejen na sociálních sítích. Vyjádřil se k tomu i komentátor Jiří X. Doležal. Státní pohřeb schválila vláda, nyní se čeká na vyjádření rodiny.

Gott a státní pohřeb? Srovnání s... Čtěte sami. Od novináře, který nadává, že jeho šéf ubližuje Gretě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Gott

„Lid loni odsoudil pohřeb mladého Kočky, letos pohřeb Karla Gotta.. Rosteme!“ poznamenal na svém facebookovém profilu Jiří X. Doležal. Vzpomněl tak na loňský pohřeb Jana Kočky ml., jenž zahynul loni při dopravní nehodě na D11. Pompéznost jeho smutečního rozloučení, kdy průvod šel Vinohradskou třídou, tehdy rozvířila diskuse.

„Gott šířil dobré jméno České republiky – volně cituji Lubomíra Zaorálka. Pokud český umělec dosáhne světového věhlasu a doma se stane fenoménem, měl by být ze svých malých prohřešků vykoupen. Mám na mysli Antichartu. Navíc ho teď už soudí někdo jiný někde jinde,“ poznamenal následně v diskusi Daniel Srb.

Doležal, jenž se v minulých dnech distancoval od vlastního periodika Reflex kvůli článku o švédské aktivistce Gretě Thunbergové, tak reagoval na diskuse, zda by měl mít umělec státní pohřeb. Například bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt včera večer uvedl, že státní pohřeb je jen pro státníky. Návrh na státní pohřeb pro umělce schválila na včerejším jednání vláda, jež uvedla i to, že den pohřbu bude rovněž dnem státního smutku. Rozhodnutí je podmíněno souhlasem Gottovy rodiny, řekl na tiskové konferenci předseda vlády. Gott zemřel ve věku 80 let v úterý krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny.

Premiér Andrej Babiš (ANO) včera dopoledne uvedl, že ceremoniál by se mohl uskutečnit v katedrále svatého Víta. Považoval by to za adekvátní vzhledem k tomu, jak významnou osobností Gott byl. „Čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát a jaké měl pan Karel Gott představy,“ řekl po zasedání vlády Babiš. Nechtěl spekulovat o tom, zda by se mohl obřad konat na jiném místě, datum pohřbu zatím určeno není.

Úřad vlády má podle přijatého usnesení zajistit organizaci státního pohřbu, řekl Babiš. Kabinet také členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy ukládá zajistit vyvěšení státní vlajky na půl žerdi. Hejtmanům, primátorovi Prahy i dalších statutárních měst, starostům a vedoucím ostatních orgánů veřejné správy a moci pak vláda doporučuje totéž, dodal premiér.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že dokud není známé stanovisko rodiny, nemá cenu, aby se vláda zabývala detaily. „Nehodí se, abychom tlačili na to mít stanovisko co nejdřív,“ uvedl. Je rád, že smutek znamená v Česku vyvěšení vlajek na půl žerdi. „Protože si nedovedu představit, že by v rozhlase a televizi zněly pouze nějaké smuteční pochody, jako když zemřel třeba Leonid Brežněv, to by si určitě Karel Gott nepřál, aby se nehrály jeho skladby kvůli státnímu smutku,“ dodal.

V tuzemsku byly státní pohřby vyhrazeny převážně politikům. Státní rozloučení měl například 21. září 1937 první prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Státní pohřby měli také Edvard Beneš (1948), Klement Gottwald (1953), Antonín Zápotocký (1957) a Ludvík Svoboda (1979). Zatím poslední osobností, která měla státní pohřeb, byl 23. prosince 2011 exprezident Václav Havel.

Havlův pohřeb v katedrále byl první podobnou akcí od roku 1875, kdy se zde konalo oficiální rozloučení s rakouským císařem a posledním korunovaným králem českým Ferdinandem I. Dobrotivým.

Státním pohřbem vyjadřuje stát nejvyšší pocty při úmrtí mimořádně významné osobnosti. O státním pohřbu obvykle rozhoduje parlament, vláda nebo nejvyšší ústavní činitelé. Obřadu zpravidla předchází veřejné vystavení rakve s ostatky zemřelého s čestnou stráží a smuteční průvod. Pohřeb také obvykle doprovázejí vojenské pocty a další tradice z vojenského prostředí.

Rovněž den státního smutku byl v Česku naposledy vyhlášen v souvislosti s úmrtím Havla, a to třídenní na 21. až 23. prosince 2011. Předtím byl vyhlášen po teroristických útocích v USA z 11. září 2001 a letecké katastrofě u ruského Smolenska, při které 10. dubna 2010 zahynul polský prezident Lech Kaczynski a mnoho dalších významných občanů Polska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

13:00 Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

Europarlament ve čtvrtek schválil usnesení, které vyjadřuje podporu Ukrajině ze strany Evropské unie…