Během jednoho roku odborníci otestovali 4120 studentů gymnázií ve věku od 11 do 19 let z celého Česka. Jak uvádí, rozdíly mezi chováním dívek a chlapců téměř nejsou, zato jsou mezi chováním studentů nižších a vyšších ročníků gymnázií. Podle Martina Dolejše z Filozofické fakulty olomoucké univerzity je to dáno tím, že zhruba do 13 let je pro děti důležitý učitel, odměna, rodič. Pak však dochází ke změně orientace na vrstevníky.
Například záškoláctví přiznalo 30 procent studentů ve věku 16 let. Polovina z nich také zfalšovala někdy podpis rodičů. Problémy s policií přiznala čtyři procenta třináctiletých a deset procent osmnáctiletých. Čtrnáct procent studentů ve věku 14 let přiznalo odcizení peněz. Výzkum byl zaměřen i na alkohol a marihuanu. Zhruba polovina patnáctiletých a téměř tři čtvrtiny sedmnáctiletých gymnazistů odpověděly, že v posledních třiceti dnech alkohol konzumovali. Každý třetí student ve věku 16 let pak přiznal kouření marihuany.
„Je alarmující, že ačkoliv je u nás pití alkoholu do 18 let zákonem zakázáno, kladně na tuto otázku odpovědělo 74 procent sedmnáctiletých dotazovaných. Ještě více znepokojující je to, že na stejný dotaz kladně odpoví téměř polovina patnáctiletých a u dvanáctiletých je to každý pátý student gymnázia,“ sdělil Dolejš. Podle něj je v této souvislosti důležité si odpovědět na otázku, jak k alkoholu, k cigaretám, jež mladiství také přiznávají, a marihuaně, přicházejí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef