Například anglický Boston je jednou z baštou zastánců odchodu země z Unie. Důvodem pro ně je třeba vysoká kriminalita ve městě, která je dle nich důsledkem migrační krize. Místní radní za Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) Anton Dani například uvádí nutnost obnovení kontrol nad hranicemi země. „Brusel ovládá naši politiku. Nemáme suverenitu, nemůžeme sami tyto věci kontrolovat,“ říká Dani.
Příklad Bostonu je podle Hospodářských novin výmluvný. „Lze tu nalézt všechno, na co si stěžují stoupenci odchodu Británie z Evropské unie. Jde zejména o příliv zahraničních pracovníků a zátěž, kterou způsobují sociálnímu a zdravotnímu systému a také trhu s byty, jejichž ceny vzhledem k sílící poptávce rostou,“ poznamenává tisk.
Odchod z Unie si podle průzkumů přejí většinou staří lidé, kteří s EU spojují často přirozené globalizační pochody. Stejně tak jsou pro odchod z Evropské unie chudší lidé ze zemědělských oblastí.
Ekonomické důvody pro setrvání v Unii by však mohly převážit. „Více než polovina našich stálých zaměstnanců nemá britský původ a v době sklizně si najímáme také krátkodobou pomoc. Naše společnost, ale i mnohé další firmy v této zemi jsou na migrantech závislé,“ říká mluvčí společnosti na zpracování zeleniny Produce World Peter Crowe. Podle něj je současná nejistota hrozná. „Vůbec nevíme, co by se po odchodu dělo,“ dodal. A to, že odchod z Unie by měl na britskou ekonomiku zásadní dopad, říkají všechny renomované organizace a instituce.
Zastánci odchodu Británie z EU to ale odmítají a tvrdí, že se bude britské ekonomice dařit lépe, bude-li si moci sama vyjednávat dohody o volném obchodu se zbytkem světa. „Uzavřít obchodní dohody možná půjde s některými státy, ale celý tento argument zastánců brexitu pramení z nepochopení toho, jakým způsobem tyto dohody fungují,“ zpochybňuje však toto myšlení analytik Daniel Roháč.
Již dnes, krátce po půlnoci, se ukáže, který tábor vyhraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef