Česká televize odvysílala pilotní díl svého nového zábavného pořadu nazvaného „To se ví“, kterým chce bojovat proti dezinformacím. Díval jste se? Jak se vám pořad líbil? Co výkony protagonistů?
Vydržím hodně. S vypětím zvládnu demagogii satanáše Tomáše Halíka, uvědomělých komentátorů Peheho, Fendrycha či Palaty či pozdní disidentky Němcové, pořady a selfies Emmy Smetany, facebookové skvosty Drahoše, Fialy či Hrušínského nebo proklamace generalissima Petra Pavla, který by svého času snad velel i osmanským armádám, kdyby mu zaručili kariérní postup – ale sledování „To se ví“ pro mě bylo bezkonkurenčně nejtěžším kalibrem. Za tenhle počin se snad budou muset stydět potomci tvůrců a aktérů až do osmého kolene.
Když pominu žádoucí ideologickou linku, která byla zřejmá předem, tak šlo zcela o nekoncepční, nesmyslný, křečovitý formát s povrchním pokusem o humor bez jakékoliv přidané vzdělávací hodnoty. Paskvil, který by trumfla svou besídkou kdejaká mateřská školka. A to myslím opravdu vážně. Šlo o parodii na boj s dezinformacemi a fake news, a o sebeparodii nadto. Musím říct, že souhlasím s mluvčím prezidenta a stejně jako on mám pocit, že scénář a výrobu pořadu museli infiltrovat buď tvůrci České sody, nebo Putin a jeho hackeři. Protože takhle zdiskreditovat boj s dezinformacemi by neuměl ani herec filmů pro dospělé pány Jakub Janda z Evropských hodnot nebo bývalý novinář a či vrchní úderník od soudružky Mogherini z EU Kalenský, současný hrdobec bojující proti ruským dezinformacím a Alexandru Vondrovi.
Kapitola sama o sobě je moderátor Tomáš Měcháček. Jeho moderátorská příprava nejspíš spočívala ve sledování pořadů pana Jaromíra Soukupa. Se vší úctou k panu Soukupovi. Zajímavé, že aktéři, pro něž byl Soukup jedním s terčů, nepřekvapivě nezaznamenali, že klon pana Soukupa, je tam s nimi právě v podobě moderátora. Podobná gesta, dikce i vzhled. Jen byl pro mě pan Měcháček svou sebejistotou a zrychleností asi sedmkrát nesympatičtější a už po pár minutách se mi dost protivil. Jako třešnička na dortu nebo finální kulka na komoru tohoto údajně „vzdělávacího zábavného pořadu o poznávání fake news“ bylo rozhodnutí o vítězi, kterého zřejmě na základě vlastního pocitu zvolil moderátor.
Suma sumárum pořad, který by opravdu horko těžko vypotili i bolševici – forma i obsah, z něhož trapnost tryskala proudem. Zajímalo by mě, kolik stála licence na tento bizár. Troufám si tvrdit, že za jeden večer bych pro ČT vytvořil o několik tříd lepší koncept a scénář, než dokázali touto sebeparodií tvůrci. Scenárista Matěj Randár zřejmě jednotlivé scény tahal z klobouku, stejně jako v posledních letech trenéři jednoho pražského fotbalového klubu sestavu. Jakkoliv jsem se i s odstupem snažil na této bizarní psychedelické a tendenční taškařici najít jakékoliv pozitivum, tak jsem dospěl pouze ke dvěma. Důvod vypnout televizi a věnovat se něčemu užitečnějšímu, třeba svým blízkým.
A taky opětovné rozvíření debaty o zrušení povinné daně, kterou odvádíme údajně vyvážené a objektivní veřejnoprávní ČT, jež je pouze hlásnou troubou propagandy EU a USA, kterou do nás servilně pumpují úderníci, kteří mají zřejmě patent na pravdu... a lásku. Nic víc, nic míň.
Zastáncům veřejnoprávní televize se muselo udělat nevolno, když tento týden prezident Miloš Zeman hovořil o tom, že je načase uvažovat o zrušení koncesionářských poplatků. Pod kotel přiložil Andrej Babiš, který si umí představit konkrétní opatření pro nízkopříjmové skupiny. Naopak Karel Schwarzenberg, či Petr Gazdík s takovým nápadem zásadně nesouhlasí. Je podle vás něco pravdy na Zemanových slovech?
Neustále omílané téma. Kéž by se to podařilo plošně, protože jakkoliv je řemeslně vysílání ČT často kvalitní a profesionální a řada programů jistě stojí za to, tak o objektivitě, vyváženosti a nezaujatosti zpravodajství může hovořit jen negramotný člověk s dvojnásobnou lobotomií, frakturou lebky a dvojkou v krvi. Nicméně si myslím, že na osekání ČT nebude mít v blízké době nikdo koule. Ani Babiš, byť ho začátkem září v živé reportáži v hlavních zpravodajských Událostech reportér Hynek 3× označil za „bývalého premiéra“. Divím se, že se Babiš do tohoto přešlapu a evidentního příkladu fake news a dezinformace pořádně neobul.
Že Schwarzenberg nebo Gazdík nesouhlasí, je pochopitelné, protože zatímco teď mají pozitivní PR za naše peníze, v případě soukromého vlastnictví televize by si pak museli za obraz, který mají teď, třeba i platit. A předpokládám, že se v podobném duchu ozvali taky Piráti, kteří jsou od poslední kampaně do sněmovních voleb protežovanou stranou číslo jedna, a taky pan „teď vám ukážu fajn fotku a velká ramena“ Petr Fiala.
Na Televizi Seznam proběhl duel hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se spoluautorem pořadu „To se ví“ Milošem Gregorem. Debata byla plná vzájemných výpadů, Ovčáček například posměšně poznamenal, že pořad „To se ví“ je patrně výsledkem vloupání tvůrců České sody do ČT. „Ovčáček je problematická osoba,“ zaznělo oproti tomu z úst Miloše Gregora. „Problematické je právě to, jak relativizuje zdroje informací a relativizuje pravdu...“ dovysvětlil posléze Gregor, v čem je Ovčáčkův problém. Souhlasíte s některou ze zde prezentovaných tezí?
Můžeme si myslet cokoliv o mluvčím pana prezidenta, který nicméně podle mě svou práci dělá velmi dobře, ale každý, kdo se podílel a podílí na pořadu „To se ví“ musí být buď nepříčetný, mentálně opožděný, ideologicky zaslepený nebo opravdu dobře zaplacený. Nemám pro to jiné vysvětlení. A budu rád, když mi to někdo vysvětlí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs