Hamáček se nechystá navrhnout odvolání ministra Staňka, ani po čtvrtečním setkání s petičníky, kteří o to žádají

03.05.2019 11:10 | Zprávy

Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček se ani po čtvrtečním setkání s autory petice za odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nechystá navrhnout Staňkův konec ve vládě. Novinářům dnes řekl, že je pro rychlé vypsání výběrových řízení na šéfa Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc. Petici kritizující způsob odvolání jejich dosavadních ředitelů Jiřího Fajta a Michala Soukupa podepsalo za šest dní přes 5000 lidí.

Hamáček se nechystá navrhnout odvolání ministra Staňka, ani po čtvrtečním setkání s petičníky, kteří o to žádají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek s petenty sešli. „Byli jsme vlídně přijati, dlouze vyslechnuti a bylo konstatováno, že situace je rozhodně vážná a je potřeba ji řešit a pan předseda Hamáček slíbil, že se jí zabývat bude se vší vážností,“ řekl po schůzce za autory petice architekt Josef Pleskot. Babiš odkázal na to, že podle koaliční dohody přísluší obsazení funkce ministra kultury sociálním demokratům.

Předseda ČSSD však nadále Staňka odvolat nechce. „Nic takového nechystám. Pokládal jsem za slušnost se se zástupci toho petičního výboru sejít. Já si vyslechl jejich argumenty a řekl jim, že mě ta situace v resortu kultury netěší,“ uvedl. Za řešení pokládá co nejrychlejší vypsání transparentního výběrového řízení na obě ředitelské funkce.

Hamáček podle Pleskota slíbil, že situace se bude řešit okamžitě, jakmile se Staněk vrátí ze služební cesty. „My nikdy neřekli, že budeme jednat o odvolání pana Staňka z vlády. Máme pravidelná jednání politického grémia, kde budeme řešit aktuální politickou situaci, přípravu evropských voleb a určitě se dotkneme i situace v resortu kultury. Nebude to o tom, že bychom řešili personální otázky,“ uvedl.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka v posledních dnech několikrát zopakoval, že by měla sociální demokracie zvážit odvolání ministra kultury. „To řekl svůj názor, nicméně my nic takového nechystáme,“ uvedl Hamáček.

Zástupci autorů petice, mezi nimiž byli také třeba ředitel DOX Leoš Válka či režisér Václav Marhoul, ve čtvrtek Babišovi předali především text své výzvy. Petiční archy mu neodevzdali, protože podle nich podpisů pod petici každým dnem přibývá. Sílí také podpora ze zahraničí vycházející zejména z odborných kruhů, společný dopis adresovaný také Babišovi podepsaly téměř čtyři desítky ředitelů světových muzeí a galerií.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…