Paní inženýrko, jak zhodnotit nedávno uplynulý rok pro české zemědělce a co očekávat v tomto roce?
Rok 2024 byl rokem opravdu náročným. Konkurenceschopnost České republiky, a i EU, byla zásadním nezdarem. V rámci ČR se nám nepodařilo v žádné komoditě zvýšit naši soběstačnost. Právě naopak, snižujeme ji. To znamená, že se stáváme čím dál tím víc závislými, a přesto, že jsme měli možnost nakupovat energie levněji, jdeme úplně opačnou cestou. Nakupujeme suroviny a energie sice ruské, ale přes jiné státy, a tím pádem to nákup prodražuje. V minulém roce byly energie v Evropě třikrát dražší než v Americe. V současnosti je to ještě horší. Podle aktuálních informací je ten rozdíl pěti- až sedminásobek. Je to špatně. Když vidíme, jakým způsobem se EU mění, tak pro ekonomiku všech států to má devalvující účinek. A je jenom otázkou času, kdy se EU rozpadne, protože přestává fungovat a ztrácí konkurenceschopnost.
Jak konkrétně se EU mění?
Mnoho lidí neví, že EU prochází určitou reformou, ale není to rozhodně reforma, jakou bychom si přáli. V některých částech už bylo odsouhlasené v europarlamentu, že členské státy přijdou o suverenitu v tom, že doposud jsme u hlasování o zásadních otázkách, jako třeba migračních pakt, mohli použít právo veta. Europarlament odsouhlasil, sice jen rozdílem sedmnácti hlasů, ale prostě odsouhlasil, že nebudou rozhodovat členské státy ve vybraných oblastech, ale rozhodne většina. Tuto zásadní změnu musí ještě odsouhlasit prezidenti a premiéři členských států, a pokud se ztotožní s europoslanci, tak to bude opravdu zásadní změna, která oslabí postavení členských států a zásadně České republiky. Takže když nebudeme s něčím souhlasit, stačí, aby se spojilo pár větších států a převálcují nás. Ztrácí se tedy základní význam EU, kde to bylo o spolupráci, o dohodách a kde to bylo o selském rozumu. Věřili jsme, že dojde ke zrušení Zeleného údělu (Green Dealu), ke zrušení nesmyslů. Místo toho se teď snažíme zabránit přijetí MERCOSURu, tedy smlouvy s Jižní Amerikou. Nevím, jak je možné, že si ti, co zastupují jednotlivé členské země, neuvědomují, že dohoda MERCOSUR zhorší výrazně postavení EU. Nejen jako celku, ale i každého členského státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora