„Extrémní starosta“, který nedávno „vyhlásil válku“ samému Putinovi, asi nebyl rád, že se mu v Řeporyjích jen kousek od radnice scházejí takové „živly“: sami se mají za rebely a současný disent, novináři je většinou mají za konspirátory.
Nejméně v oblibě je pak mají někteří příznivci a členové Pirátské strany, kteří překazili jejich původní místo setkání v hospodě na Slamníku.
„Extrémní starosta“, jak se Novotný tituluje ve svém pořadu na Mall TV, ovšem nijak nezasáhl, ač se to prý podle toho, co se dalo vyčíst ze sociálních sítí, čekalo. Na místo kvečeru dorazili jen místní strážníci, kteří zjišťovali, zda akce skončí spořádaně do policejní hodiny.
Sociolog Petr Hampl, který souběžně s akcí slavil narozeniny, v úvodu řekl:„Jedná se o běžný raut s nějakým přípitky. O nějaké setkání s rautem, rozhodně to není politická akce.“
Úvodem začal provokativně, když připomněl, že v lednu se narodil známý jižanský generál Robert Lee. Připomněl i lednové narození dalšího jižanského generála, Stonewalla Jacksona. Oba tito generálové bojovali v americké občanské válce na straně otrokářského jihu, tedy Konfederace jižanských států, které usilovaly o odtržení od Unie.
Generál Lee byl ostatně i promítán na pozadí místa, kde Hampl přednášel. V prostoru visela i konfederační vlajka či starší vlajka Unie, tedy sdružení severních států bojujících v americké občanské válce proti Konfederaci pod vedením Abrahama Lincolna.
Těžko říct, proč v prostoru vlála vlajka Konfederace, která je v USA obecně považována za vlajku, již mají v oblibě rasisté a xenofobové. Hampl to ovšem vidí jinak.
Hampl a konfederační vlajka
„Nechci se pouštět do nějakých historických výkladů, ale ať to historické období vnímáme jakkoliv, nelze popřít, že minimálně v posledních sto letech ta jižanská vlajka začala být vnímána jako symbol rebelství, nezávislosti, odporu proti centrální moci, odhodlání žít po svém, ochoty postavit se na odpor,“ vysvětlil, jak to vidí on. „V českém prostředí pro to máme slova nejen rebel, ale i buřič nebo kacíř,“ vysvětlil a dodal, že rebelství „někoho naplňuje nadšením a jiného děsí, a to proto, že je onen člověk podle Hampla „zvyklý žít tak, jak je mu nařízeno a co si má myslet“. „Nelze ale popřít, že za těch 3 000 let naší civilizace to byli spíše ti rebelové a kacíři, kteří posouvali společnost kupředu,“ sdělil Hampl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok