Ostrava se zlobí! Demisi! Nejsme slepí, nejsme blbí! S transparenty dorazily opět stovky lidí na Masarykovo náměstí. Demonstraci moderoval Jiří Zahuta, hudebník a zakladatel klubu Hudební bazar. Na úvod zmínil, že sledoval zprávy, kde politolog sděloval, že není jasné, o co demonstrantům jde. Tak hned ze startu vysvětlil. „Vzbudit občanskou angažovanost, vyvolat předčasné volby, jít k nim a vyhrát je. Miloš Zeman říká: ti lidé, to jsou lidé, kteří jsou frustrováni výsledkem voleb. Nejsme frustrováni výsledkem voleb, ale chováním vítězů voleb,“ uvedl za potlesku.
Prvním řečníkem byl Benjamin Roll, jeden ze zakladatelů spolku Milion chvilek, student Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Za ovací a zvolání „to je borec!“ zmínil: „Je krásné vidět, že pražská kavárna je mýtus.“ Připomenul, že v úterý se konaly demonstrace ve 240 obcích po republice. Pak přečetl prohlášení spolku Milion chvilek, kde zdůraznil, že policie navrhla obžalovat premiéra a ten prohlásil, že je to komplot. Den poté vyměnil ministra spravedlnosti. „Vypadá to, že chce dostat justici pod kontrolu,“ uvedl s tím, že počty nespokojených každý týden rostou. „Něco takového naše republika za posledních třicet let nezažila. Jak ale na nás a desetitisíce lidí v ulicích a na jejich požadavky reagují mocní? Vysmívají se nám,“ konstatoval a připomenul nejen výrok Marie Benešové.
„Prezident republiky Miloš Zeman nás, co se scházíme na náměstí, označil za podivné zjevy. Premiér prohlásil, že je to jen předvolební kampaň. Dnes už asi povolební kampaň. Nakonec premiér odmítl obhájit své kroky v televizním duelu s námi. Dva dny na to řekl Lidovým novinám, že demonstranti o dialog nestojí. Co na to říct?“ už zvyšoval hlas Roll. „Jestli se premiér chová jako nějaký monarcha, který si může dovolit cokoli, je na nás, aktivních občanech, abychom mu dali důrazně najevo, že nám to skutečně vadí.“ Zmínil, jak je důležité, aby se co nejvíce lidí dozvědělo informace o tom, jak premiér poškozuje justici, hovořil o dotacích, které jsou přidělovány Agrofertu, zatímco je ohrožen sociální systém. „Fůůj!“ znělo na náměstí.
„Naše země má mnoho velkých problémů. Vláda je ale neřeší. Jedinou starostí premiéra totiž je, jak se vymotat ze svých osobních problémů,“ podotkl. „Máme toho dost!“ skandovali lidé. Roll pak přidal informaci o plánované demonstraci 4. června na Václaváku. „Je čas vystavit premiérovi účet. Vyzýváme každého z vás, aby udělal tři věci. Za prvé, šířil dál informace o tom, jak premiér poškozuje naši zemi, za druhé, sehnal další podpisy pod petici za odstoupení premiéra. Už více než 350 tisíc lidí podepsalo tuto petici. Za třetí vyzýváme každého z vás, aby přijel v úterý 4. 6. v 18. 30 na Václavské náměstí v Praze na největší demonstraci od roku 1989,“ popisoval Roll s tím, že tyto kroky prý přispějí ke změně „nepřijatelných poměrů“.
Benjamin Roll na demonstraci v Ostravě. Foto: Daniela Černá
Žloutenku přejmenovat a Číňané u nás proinvestují milion
Moderátor pak pozval na pódium katolického kněze Pavla Váchu. „Pan prezident udělil audienci panu ministru Staňkovi a my se ptáme. Podrží ho, nebo hodí přes palubu? Přispěchal na pomoc panu ministrovi soudruh Filip, předseda KSČM, třeba jeho přímluva přinese ovoce. Ale proslýchá se, že pan Staněk dostane podporu od pana prezidenta, pokud splní čtyři úkoly,“ hovořil Vácha a popisoval za smíchu posluchačů: „První úkol je, že Ministerstvo kultury zaštítí literární soutěž v kategorii román, na dílo, kde hlavním hrdinou bude člověk žluté pleti. Nejlepší dílo, které vyhraje, pan prezident prosadí jako povinnou četbu pro maturanty na všech stupních našich středních škol.
Pak je ještě úkol číslo dvě. Čínské velvyslanectví poslalo do Černínského paláce protestní nótu, kde protestuje proti tomu, že v České republice je jedna nebezpečná nemoc zvaná žloutenka, které se také říká nemoc špinavých rukou. Čínská strana v tom vidí možnost dehonestace, a proto požaduje, aby se žloutenka přejmenovala. Ale protože musíme našim čínským přátelům vyhovět, dostává pan ministr úkol, aby na nejbližší schůzi vlády požádal, aby žloutenka byla přejmenována na bruselskou nemoc neboli bruseliózu, a pokud se tak stane, čínská strana je ochotná u nás v příštích dvou letech proinvestovat jeden milion korun. Pět set tisíc korun v prvním roce, pět set tisíc korun ve druhém roce,“ glosoval kněz za potlesku náměstí.
„Úkolem číslo tři pro ministra je pak zaštítit soutěž v televizi Barrandov, kde se budou zpívat i ruské písně, a dále by pak měl vysondovat, jak by bylo možné odvolat ředitele veřejnoprávních médií, protože nemají správný vztah k Rusku. K ruce mu bude Maruška. Ministr by měl také iniciovat vznik cestovní kanceláře, aby komunističtí poslanci mohli v klidu trávit dovolenou v Donbasu a Luhansku.“ Kněz Vácha sklidil potlesk.
Moderátor pak informoval o tom, že prezident Zeman nepřijal demisi ministra Staňka. „Jejich ansámbl funguje dál.“ A dav reagoval nesouhlasným hvízdáním.
Pak přišly na řadu písničky Karla Kryla v podání písničkáře Pavla Kohna. Studentky a signatářky iniciativy Fridays For Future hovořily o ekologických problémech. A ke slovu se dostal i Tomáš Netočný, dokumentarista Paměti národa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá