Havel měl být tesařem, ale byl neobratný a měl závratě. A milostný dopis Olze? Toto napsal britský novinář

19.09.2020 19:44 | Zprávy

VZPOMÍNKY A PERLY Václav Havel zdůrazňoval rozdíly mezi nimi, avšak asi po roce svého věznění oznámil dokonce, že jí napíše ‚milostný dopis‘. Výsledkem byla podle jeho vlastního hodnocení ‚podivná studie‘, natolik podivná, že musela být z knihy vypuštěna. To se píše o knize Dopisy Olze v knize britského novináře Michaela Simmonse Nesmělý prezident.

Havel měl být tesařem, ale byl neobratný a měl závratě. A milostný dopis Olze? Toto napsal britský novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Malba s Václavem Havlem na pražské Kampě

Jedna z prvních knih, která u nás vyšla o Václavu Havlovi, se jmenuje Nesmělý prezident a sepsal ji britský novinář Michael Simmons. Ten vychází ze své celkem dobré znalosti prostředí a zdejších reálií, ale o Havlovi píše věren názvu své knihy také dosti „nesměle“. Prostě kritických slov jako šafránu. Kniha vyšla v nakladatelství Volvox Globator v roce 1993 u příležitosti první historické volby českého prezidenta.

Havel jako Hus či Masaryk

V knize se na úvodních stránkách vyjmenovává, ke komu byl Havel přirovnáván anebo ke komu by přirovnáván být mohl. Předseda Parlamentu České republiky Milan Uhde – dramatik stejně jako Václav Havel – přirovnal Havla ke středověkému náboženskému reformátorovi Janu Husovi, položiv důraz na jeho schopnost reprezentovat ‚jednotu slov a činů‘. Často býval Havel podle autora přirovnáván k Tomáši G. Masarykovi. „City chované k Masarykovi, který zemřel, když bylo Havlovi jedenáct měsíců, jsou jistě plné bezmezné úcty, ale neustálé srovnávání s jeho osobou je Havlovi proti mysli,“ píše se dál. Samotný Simmons ale nabízí vlastní přirovnání, a to k anglickému spisovateli Johnu Bunyanovi, francouzskému filozofovi Voltairovi či z dvacátého století k německému teologovi Martinu Niemöllerovi.

Simmons také napsal, že Havel: „Nebyl fyzicky imponující, atletický člověk a v tomto smyslu v žádném případě nepředstavoval hrdinský typ. Tepláková souprava, uniforma spousty Čechů všech generací, v jeho šatníku nebyla.“ Na vzpomínkové shromáždění na Jana Palacha v lednu 1989 na Václavském náměstí Havel, který položil květiny ‚pod koně‘, vzpomínal: „Věděl jsem, že mě policie sleduje svými kamerami, že si mě všimli a že dříve či později mě chytnou pod krk...“ A dočkal se. Ještě toho dne byl zatčen přímo na náměstí.

Havel tesařem?

Ohledně dospívání se v knize Nesmělý prezident píše o tom, že sice Božena Havlová chtěla mít ze svých dvou synů lékaře, ale nedočkala se toho. „V patnácti letech byl nakonec z nedostatku jiných možností nucen přijmout nabídku, aby se vyučil tesařem, Ivan se o něco později málem začal učit na kuchaře! Jako tesař Havel ke svému pokoření neobstál. Pro tělesnou neobratnost a náchylnost k závratím z výšek nemohl pracovat na střeše. Avšak rodina, přes velice okleštěné možnosti po zabrání veškerého hmotného majetku, měla pořád ještě přátele. Díky jim mohl dostat místo asistenta v chemické laboratoři na Českém vysokém učení technickém.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Foltýn

Chápu vás dobře nebo docela ostře kritizujete Foltýna, za kterým stojí tato vláda? Pro mě je šok, že by někdo, kdo je v ODS kritizoval něco, co tato vláda udělá. A obecně, co si vlastně myslíte o celé té snaze vlády vnutit lidem její názory a jakékoliv jiné eliminovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co si to vymýšlíte?“ – „Vy jste mimo“. Živý vstup. Okamura a Lipavský v sobě

12:57 „Co si to vymýšlíte?“ – „Vy jste mimo“. Živý vstup. Okamura a Lipavský v sobě

Hosty nedělní Partie na CNN Prima News byli ministr zahraničí Jan Lipavský a předseda SPD Tomio Okam…