Rozhovor Halík započal svým názorem na koronavirovou krizi, kterou zažíváme. Označil jí za určité „znamení“. „Je to signál: Lidičky, zastavte se a zamyslete se. V takovém šíleném tempu, ve kterém jste žili, už to nejde dál. Svět, do kterého půjdete, bude jiný,“ zmínil. A že nastanou nové ekonomické, sociální a politické problémy, ale také duchovní a kulturní změny.
A právě na té duchovní stránce, podle Halíka, nejvíce záleží: „Svět bude takový, jakou vytvoříme teď morální atmosféru. Lidi nesmí sednout na lep různým demagogům, kteří budou chtít zneužívat jejich strach...“ uvedl, s tím, že jde o hodně a každá krize je šance a tvrdá zkouška, ze které můžeme vyjít posíleni.
Žijeme v globálním světě, což má dvojí aspekt. „Jeden je vynikající, můžeme sledovat, co se děje na druhém konci světa, být propojení komunikačními kanály, cestovat atd. Druhá stránka ale je, že se šíří choroby, a to jak virové, tak i duchovní – fanatismus, fundamentalismus, populismus...“ pokračoval, s tím, že je třeba se snažit o to, aby nebyla jen globalizace obchodu, ale taky soucitu.
Sám osobně současnou situaci prý vnímá jako výzvu, i jeho kalendář prý překypuje různými přednáškami: „Měl jsem šílený rytmus. Koronavirus mně také řekl – hele, neblbni, nemůžeš všemu vyhovět,“ svěřil se Halík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab