Havířov chystá zdražit teplo pro domácnosti v době, kdy energie raketově rostou

12.12.2021 18:02 | Kauza

Naše redakce získala informace, že se město Havířov chystá v pondělí 13. prosince uzavřít akcionářskou smlouvu s polostátním podnikem ČEZ ESCO, a.s., na jejímž základě by mělo dojít ke změně způsobu dodávek tepelné energie do objektů zásobovaných Teplárnou Karviná, a to vybudováním až několika desítek nových lokálních zdrojů spalujících zemní plyn, plynových kotelen a kogeneračních jednotek.

Havířov chystá zdražit teplo pro domácnosti v době, kdy energie raketově rostou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ze setkání občanů města s primátorem Bělicou (30. září 2019)

Akcionářská smlouva je podle našich informací koncipována významně ve prospěch jednoho akcionáře, a to ČEZ ESCO. Byli jsme upozorněni, že smlouva město zavazuje k povinnostem, ze kterých se i přes jejich případnou nevýhodnost pro odběratele město nebude moci vyvázat.

Buďme konkrétní. Zásadní jsou některé body: Začněme článkem 4.3 spolupůsobení ze strany města Havířov – finanční vklad ve výši až 28 milionů korun, libovolně navýšitelný rozhodnutím akcionářů, vklad majetku, což může být podle našeho zdroje černá díra, v tomto případě lze převést majetek města, respektive společnosti Havířovská teplárenská, a.s. („HTS“ je 100% dcera města), do společnosti ze strany města Havířov bez jasných pravidel a protihodnoty.



Havířov se smlouvou zavazuje změnit pravidla územního plánování a dalších veřejných dokumentů města ve prospěch podnikání společného podniku. Havířov se bezpodmínečně zavazuje neodpojit a zajistit, aby smlouvy byly co nejdelší. Havířov také musí zajistit prostřednictvím Havířovské teplárenské to, aby její zákazníci odebírali teplo od společného podniku bez jakékoli vazby na výhodnost vztahu (například cena tepla). Tímto je de facto vyloučena možnost jiného dodavatele tepla dodávat teplo pro HTS, a je tak omezena hospodářská soutěž.

Nekonečná smlouva?

Ve článku 4.4 se hovoří o spolupůsobení ze strany ČEZ ESCO – to se zavazuje vložit finanční vklady podle potřeby. Představenstvo a dozorčí rada bude v rukou ČEZ ESCO (vždy 2 : 1 – přesto, že majetkově jde o paritu). V článku 8.4 se hovoří, že při jakémkoliv porušení čl. 4.3 a 4.5 může ČEZ chtít odkup své části společnosti, kdy cena bude určena jen posudkem znalce. Znalce vybere ČEZ a platí SM Havířov.



Smlouvu nelze podle článku 11.4 vypovědět, odstoupit nebo ukončit. Akcionářská smlouva tak zavazuje město k povinnostem, ze kterých se i přes jejich případnou nevýhodnost pro odběratele – obyvatele města a město a městský rozpočet město nebude moci vyvázat, a zároveň zavazuje třetí subjekt, HTS, k povinnostem, u kterých hrozí, že nebudou v zájmu společnosti.


 
Naše redakce se proto obrátila na vedení města Havířov s žádostí o zodpovězení otázek plynoucích z akcionářské smlouvy, kterou máme k dispozici. Vedení města v čele s primátorem Bělicou na otázky redakce do vydání materiálu neodpovědělo.
 
Jaké budou důsledky této akcionářské smlouvy pro občany a město Havířov, pokud bude schválena?

Namísto toho, aby v souladu s odpadovou legislativou docházelo k energetickému využívání odpadů, se budou v centru města spalovat fosilní paliva. V centru Havířova bude nově až několik desítek komínů – místo jednoho komínu vysokého více než 125 m, lokalizovaného mimo Havířov, což povede ke zhoršení kvality ovzduší. Dojde k navýšení emisí znečišťujících látek, zejména oxidů dusíku, tuhých znečišťujících látek a CO2, a to zejména v hustě obydlených oblastech a centrech města.

Podobně jako v Orlové

Využití kogeneračních jednotek s nízkou tepelnou účinností v centru města je pro výrobu tepla či teplé vody méně příznivou variantou, která má negativní vliv na čistotu ovzduší v centru města a na zvýšenou hlukovou zátěž v blízkosti jejich instalace. O tom již dříve spekulovala opozice.

Obdobnou situaci již řešilo sousední město Orlová. V Orlové nechala společnost ČEZ zpracovat podrobnou rozptylovou studii, neboť v té době zvažovala Orlová totožnou decentralizaci teplárenství a odpojení od Elektrárny Dětmarovice (v majetku ČEZ). Tato studie jednoznačně prokázala, že centrální výroba tepla je výrazně méně škodlivá z pohledů emisí ve městě než varianta výroby v kotelnách a spalovacích motorech v intravilánu města. Zmíněná studie je volně k dispozici na stránkách společnosti ČEZ Teplárenská v sekci věnované lokalitě Orlová.

Realizace záměru by pro Havířov znamenala mnohem větší ekologickou zátěž oproti stavu, kdy by byla provedena ekologizace Teplárny Karviná.

Dalším problémem budou stamilionové náklady na vybudování nových technologií a rozvody, což zaplatí koncoví zákazníci v ceně tepelné energie z nově vybudovaných kotelen.

Akcionářská smlouva má být uzavřena v pondělí 13. prosince. Situaci budeme nadále sledovat. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…