Podle Babiše i Su Ťij byla Barma v druhé polovině 20. století pro tehdejší Československo jedním z nejdůležitějších ekonomických partnerů v jihovýchodní Asii. Nyní je podle barmské vůdkyně Česká republika ve čtvrté desítce ekonomických partnerů.
Babiš, stejně jako další řečníci, v projevu na podnikatelském fóru, které pořádal Svaz průmyslu a obchodu, ocenil každoroční růst vzájemného obchodu. Poznamenal ale, že z pohledu Česka by byl rád, aby byla obchodní výměna více vyrovnaná. Zatímco český export podle něj vloni klesl o 23 procent, barmský naopak stoupl o 66 procent. „Barma odvedla mnohem lepší práci,“ řekl. Obrat vzájemného obchodu byl loni 86 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun).
Barma je podle něj zajímavý trh například v energetice, letectví, automobilovém průmyslu nebo zemědělství a potravinářství. Český premiér vyjádřil překvapení nad tím, že v Barmě teď nejsou žádné české investice.
Podle Su Ťij může Barma nabídnout například svou strategickou polohu mezi Čínou a Indií nebo rostoucí hospodářství. Barmská ekonomika každoročně roste o asi sedm procent.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v dnešním projevu zmínil, že nedávný vývoj v Barmě otevřel také otázku dodržování lidských práv. Podle loňského prohlášení vyšetřovatele OSN v převážně buddhistické Barmě pokračovala genocida muslimské menšiny Rohingů a barmská vláda dávala najevo, že zájem o vybudování fungující demokracie nemá. Situaci kritizovaly i další mezinárodní organizace. Podle Su Ťij její země s některými usneseními OSN ale nesouhlasí.
Právě s Petříčkem dnes Su Ťij posnídala. Odpoledne ji přijme prezident Miloš Zeman. Už v pondělí jednala s Babišem, o víkendu měla soukromý program.
Su Ťij měla do Česka přiletět předloni v září, návštěvu ale odložila kvůli napětí v Arakanském státě, kde barmská armáda podle mezinárodních organizací prováděla etnickou čistku Rohingů. Su Ťij tuto operaci v počátku podpořila, později odsoudila jakékoli porušování lidských práv. Váhavý postoj Su Ťij vyvolal na mezinárodní scéně kritiku a Su Ťij byla zbavena řady mezinárodních poct.
Barma, která se oficiálně nazývá Myanmar, neuznává Rohingy jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, pronásleduje je a upírá jim občanství a základní lidská práva. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna do sousedního Bangladéše přes 700.000 Rohingů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
DPH
Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?
Další články z rubriky
6:37 Další rána boji za klima. Jeff Bezos zavřel velký kohout
Jeff Bezos, miliardář a zakladatel Amazonu, se před časem rozhodl, že zachrání planetu. A ne jen tak…
- 16:42 „Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo
- 9:40 Impérium vrací úder. Trump a Musk začali dělat pořádek a už je zle
- 16:12 Hoffman vidí kapitalismus na konci: Akce, reakce a naštvaní lidé
- 10:55 Velvyslanectví USA v Praze mimo hru. Mezitím další a další odhalení
- 21:25 Akce na podporu Ukrajiny. Řečnit bude Pavel, lidi shání umělkyně Holubová