Podle Ivana Havla vypadá jeho bratr v seriálu České století jako ňouma, neboť tam nejsou záběry, jak v zákulisí režíruje své kolegy. On to bral jako divadelní hru. Takže závěr: myslím si, že je třeba, aby bylo víc takových filmů, aby některé byly víc dokumentární, některé víc hrané, ale aby si na to lidi udělali vlastní názor,“ shrnul Havel, aby se následně pustil do cupování výroku Václava Klause, který o jeho bratrovi prohlásil, že byl v mnoha ohledech mentálním komunistou a že odmítal tržní ekonomiku, ač z ní sám osobně velmi tyl.
Podle Ivana Havla jde všechno překroutit. Jeho bratr prý nebyl reformním komunistou, ač byl trošku levicový. Už v 50. letech mu údajně trochu vadilo, že je z buržoazní rodiny, neboť se stýkal s literárními a bohémskými kruhy a tak trošku v tom zůstal. Rovněž mu vadilo, že je v podezření, že Rudé právo má pravdu, když o něm psali, že mu jde o majetky. Ve skutečnosti se prý těch majetků velice bál. Václav Havel navíc napsal v osmašedesátém roce první článek na téma opozice, což dle Ivana Havla bylo pro komunisty absolutní tabu, i pro ty reformní.
Klausův argument stran odmítání tržní ekonomiky rovněž považuje Ivan Havel za nesmysl. Jeho bratr prý zastával názor, že podnikatel nemá provozovat svoji živnost kvůli mamonu. „To tady zavedla Klausovská politika, že hlavní cíl člověka je vydělávat. Vůbec to není pravda. Lidi si to začnou myslet, když se jim to opakuje, ale smysl života je jiný. Tam může být rozpor a Klaus poté, co si může otevírat ústa, si je otevírá,“ vrací Havel úder.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš