Hejtman Netolický: Nečasova vláda se zabývala spíše sama sebou

27.08.2013 10:50 | Zprávy

Už sama skutečnost, že SPOZ a LEV 21 vznikly z části odštěpením od sociální demokracie, dává podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) jasný vzkaz navenek, že se jedná spíše o jednorázové experimenty založené na personálních ambicích jednotlivců, nežli na ideových hodnotách. Jaké další přínosy shledává v sociální demokracii, a proč se on sám rozhodl do strany vstoupit? Mezi jeho osobní priority patří posílit význam regionů při přípravě čerpání peněz z fondů EU pro období 2014 až 2020, a tak jsme se zevrubně probrali nejen problémy s nimi spojené, ale i mnoho dalšího.

Hejtman Netolický: Nečasova vláda se zabývala spíše sama sebou
Foto: archiv MN
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD)

Podle vašich slov a především po zkušenosti z krajských voleb, veřejnost již není zvědavá na prázdná hesla a populistické fráze. Navíc není nikde napsáno, že levice automaticky uspěje i v parlamentních volbách. Co očekáváte od volební kampaně a především, co je podle vás třeba udělat, aby především sociální demokracie uspěla a získala pokud možno co nejvíce mandátů? Připomeňme, že Levicový Směr-SD Roberta Fica získal v posledních volbách na Slovensku parlamentní většinu.

Nelze asi úplně srovnávat situaci v České republice s našimi nejbližšími sousedy. Nezapomínejme, že u nás existují dva silné parlamentní subjekty na levé straně politického spektra, zatímco na Slovensku se Robertu Ficovi podařilo levici sjednotit pod značkou Směru-SD. ČSSD musí v těchto volbách dokázat, že je připravena převzít vládní zodpovědnost po letech vládních sporů a nejrůznějších afér středopravicových stran. V této chvíli musí být kladen důraz nejen na personální složení, ale především na dodržování programových priorit. Před více jak třemi lety ODS a TOP 09 zvítězila díky tomu, že strašila veřejnost zadlužováním státu a hrozbou řeckého modelu. Hesla „nízké daně“ si získala podporu veřejnosti a pravice tak dominovala sněmovně 118 hlasy, což se do té doby nikomu nepodařilo. Odvaha představitelů vládních stran se vytratila několik týdnů po volbách a vláda se na místo řešení důležitých ekonomických problémů zabývala spíše sama sebou. Ostatně i na předvolební sliby se zapomnělo a místo nízkých daní došlo k jejich výraznému zvýšení, zvláště těch spotřebních. Lidé jsou proto dnes velmi citliví na jakékoliv fráze a očekávají ráznou, ale přitom prorůstovou politiku, která nás konečně odrazí od přešlapování na místě. Snad nikdo nepochybuje o tom, že tupé škrty situaci nepomůžou. Málokdo ví, že škrty přijaté v rámci vládního balíčku způsobily zpomalení hospodářství o přibližně 0,6% HDP ročně.

V České republice mají levicové strany širší zastoupení. SPOZ a LEV 21 však z části vznikla z přeběhlíků sociální demokracie a v parlamentních volbách budou strany stát poprvé proti ČSSD. Jak byste programově strany vymezil? A proč jste si vy osobně vybral jako svou stranu zrovna ČSSD?

Už sama skutečnost, že tyto strany vznikly odštěpením, dává jasný vzkaz navenek, že se jedná spíše o jednorázové experimenty založené na personálních ambicích jednotlivců, nežli na ideových hodnotách. Sociální demokracie musí být suverénní stranou, která určuje směr politiky a jako taková se těchto subjektů nemusí obávat. Má historii, tradici, kvalitní program a schopné cílevědomé lidi. Doufám jen, že se nebude opakovat něco podobného jako v případě kauzy středočeského hejtmana. Sám jsem si ČSSD vybral již ve svých 18 letech jako stranu, která akcentuje vzájemnost, solidaritu a spravedlnost. Jsou to hodnoty, které se objevují ve všech dokumentech ČSSD po celou její historii. Pochopitelně se mohou měnit ty či ony aktuální priority, ale vždy musí být v souladu se základními principy, na kterých ČSSD stojí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…