Přední stránky novin plní řešení uprchlické krize. Ačkoliv pro uprchlíky není Česko cílovou zemí, v posledních týdnech počet uprchlíků narůstá. Plánujete v souvislosti s imigrační vlnou posílení některých bezpečnostních opatření v kraji? Je to potřeba? Zasahuje nějak negativně uprchlická vlna do života občanů v kraji?
V našem kraji samotnému zprovoznění detenčního tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách pochopitelně předcházelo důsledné plánování a následné přijetí systému opatření, který má za cíl ochránit zdraví i bezpečnost našich občanů. Tato humanitární akce je koncipována jako pomoc lidem v extrémní životní situaci takovým způsobem, aniž by byl narušen běžný život místních obyvatel. Současně se zaměřujeme na to, aby v zařízení pro uprchlíky panovaly důstojné podmínky, které by měly zajistit eliminaci obdobných excesů, které jste zmiňovala. Situaci neustále monitorujeme a jsme ve spojení s příslušnými ministerstvy i se složkami integrovaného záchranného systému na území našeho kraje.
Jak jste se vyjádřil pro ParlamentníListy.cz, o Evropě se obecně domníváte, že prochází jakousi krizí blahobytu i svých hodnot, což se projevuje na konfliktech, například s uprchlíky. Jaké hodnoty jste měl na mysli?
V obecné rovině je nejefektivnějším řešením problémů odstranění příčiny jejich existence a samotného vzniku. Ať už Evropa aktuálně prožívá jakoukoliv etapu svého vývoje, nesmí zapomínat na to, že posláním mezinárodního společenství v civilizovaném světě je právě tento zmíněný přístup k problémům. Konkrétně tedy v případě uprchlické krize je nutné stabilizovat a humanizovat situaci v zemích, odkud tito lidé utíkají do bezpečí. A to není možné realizovat bez společného postupu velmocí, bez podpory obnovy normálních funkcí státu na postižených územích, bez pomoci zajištění základních životních potřeb a perspektivy života lidí v těchto oblastech. Co se týká sekundární pomoci, tedy poskytování pomoci uprchlíkům na našem území, pak by podle mého názoru měly být dodrženy dvě podmínky. Tou první je dobrovolnost, nikoliv vynucování takové pomoci třetí stranou. Rozhodnutí, jakou formou a v jakém rozsahu budeme uprchlíky přijímat, by měla zůstat v naší kompetenci. Druhou podmínkou je jednoznačné rozlišování příčin, proč lidé o pomoc žádají. Z naší strany vynakládány finanční prostředky, čas ani energie na pomoc takzvaným ekonomickým uprchlíkům, kteří přicházejí ze zištných důvodů. Naopak bychom měli vynaložit veškeré úsilí na podporu osob, které prchají před násilím a nelidskými podmínkami. Takoví lidé si zaslouží naši pozornost a bylo by více než prospěšné, kdyby zoufalství této skupiny lidí nesloužilo pokusům k oživení nenávistných ideologií na kontinentu, který plnou silou zažil dvě světové války a nacismus.
Prozradíte nám, zda budete chtít znovu příští rok obhajovat svůj mandát?
Rád bych…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková