Hejtman nechal místo seniorů naočkovat sebe a náměstky. Nepředbíhali jsme, jen „vykrývali kapacitu“, tvrdí

20.03.2021 13:48 | Zprávy

„Tohle vejde do českého politického slovníku.“ Redaktor ČT Petr Vašek kroutí hlavou nad tím, co předvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Ten, místo toho, aby využil vakcíny na ochranu nejstarších občanů kraje, nabídl očkování starostům a svým mladým podřízeným na hejtmanství.

Hejtman nechal místo seniorů naočkovat sebe a náměstky. Nepředbíhali jsme, jen „vykrývali kapacitu“, tvrdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Netolický

Koaliční vláda ANO a ČSSD vedená Andrejem Babišem stanovila vládní očkovací strategii. V jejím rámci se jako první očkovali zdravotníci, pak přišli na řadu občané starší osmdesáti let, teď se k očkování registrují sedmdesátníci a možná jednoho dne dojde k proočkování většiny populace.

Ale hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), jediný hejtman v barvách sociální demokracie, se rozhodl jít jinou cestou. Místo všech seniorů nad sedmdesát let nabídl očkování starostům v kraji a svým podřízeným na hejtmanství. Prvý v rámci ochrany kritické infrastruktury. Údajně ve snaze „vykrýt očkovací kapacitu“.

„Pardubický kraj se v očkování proti koronaviru rozhodl jít vlastní cestou. Oproti jiným krajům začal počínaje včerejškem očkovat starosty tamních měst a obcí. Zájem jich projevilo 233 z nich. Hejtman z Pardubic tvrdí, že nikoho nepředběhl, ale ‚vykrýval kapacitu‘. Jinde ještě na politiky nedošlo. Postup je podle mluvčího Dominika Bartáka v souladu se schválenou očkovací strategií kraje. Díky té se tak již na řadu dostal třeba i osmatřicetiletý hejtman Martin Netolický (ČSSD), jeho dva náměstci a tři krajští radní,“ napsal k tomu server iDNES.cz.

Redaktor ČT Petr Vašek nad počínáním Netolického kroutí hlavou.

„Myslím, že sousloví ‚vykrývat kapacitu‘ vejde do českého politického slovníku – podobně jako třeba ‚odklonit miliony‘ nebo ‚ty zdroje tu jsou‘. Tentokrát to ale bude znamenat synonymum pro předbíhání krajských a komunálních politiků v Pardubickém kraji při očkování proti nemoci covid-19 před seniory, chronicky nemocnými a dalšími rizikovými skupinami. Prostě a jednoduše: žádní politici pod 70 let by teď očkovaní být neměli, měli by počkat, stejně jako třeba 56letý britský premiér Boris Johnson, který byl očkovaný včera, až na ně po naočkování čtvrtiny nebo poloviny národa přijde přirozená řada. René Levinský nedávno v Českém rozhlasu upozornil na studii profesora pediatrie bristolské univerzity Adama Finna, že naočkování pouhých 20 lidí z domovů pro seniory zachrání jeden život. A my ještě všechny lidi v domovech pro seniory starší 70 let, dokonce ani všechny zájemce starší 80 let, zdaleka očkované nemáme. Desetitisíce jich na svou očkovací dávku stále čekají. Pardubický hejtman už si vakcínu vzal, ačkoli je zdravý a je mu 38 let,“ poznamenal Vašek na sociální síti Facebook.

Doufá prý, že se brzy dozvíme jména politiků, kteří dávají přednost ochraně svého zdraví před záchranou životů více než deseti seniorů, kteří mohli žít podle již zmíněné studie.

Petr Vašek kroutí hlavou nad Martinem Netolickým

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…