Za českou stranu byli na slavnostním odhalení přítomni někdejší kancléř Václava Havla Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Daniel Herman. Spolu s košickým viceprimátorem Martinem Petruškem odhalili typický kruhový stoleček s lípou zasazenou uprostřed a k tomu dvě křesla zdobená sklářskými ornamenty.
„Symbolizují demokratický dialog a hodnoty, které Václav Havel reprezentoval, svobodu, demokracii a česko-slovenskou vzájemnost,“ řekl ve své úvodní řeči při slavnostním aktu nad lavičkou místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman. „I přes smutnou realitu našich současných politických poměrů zůstávají ideje Listopadu 1989 i česko-slovenské vzájemnosti živé. Svoboda a odpovědnost, ideály let 1918 i 1989 zůstávají i dnes platné,“ dodal Herman.
Lavičky mají vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogů a debat. Hosté se během slavnostního aktu zamýšleli nad současnou situací v Evropě i v jednotlivých zemích, přičemž apelovali na zlepšení vzájemného dialogu i současné politické situace. „Tak, jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích. Spolu s Václavem jsme bojovali o to, abychom byli všichni svobodní. Tuto svobodu jsme vám zanechali a podívejte se, jak jste s ní naložili,“ uzavřel bývalý vůdce protikomunistického hnutí v Polsku a pozdější prezident Lech Walesa.
U slavnostní akce odhalení pětadvacáté lavičky Václava Havla v Košicích nechyběli bývalí vrcholní politici a reprezentanti kultury. Lavičky z dílny Bořka Šípka jsou rozmistěny na různých místech po celém světě. První z nich byla instalována před pěti lety ve Washingtonu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab