Odbojáři si podle historika Blažka uznání zaslouží, neboť vnímali, že situace po roce 1948 je natolik hrozná, že je třeba se režimu postavit na odpor se zbraní v ruce.
Informací, které ministerstvo obrany shromáždilo, bylo podle jeho slov opravdu velké množství. „K činnosti té skupiny se dochovaly statisíce stránek. Zejména z archivu bezpečnostních složek, ale i Národního archivu. K dispozici měli i dosavadní literaturu, která je bohatá. I proto to trvalo tak dlouho,“ zmínil Blažek.
„Ctirad Mašín byl jednou z hlavních tváří této skupiny. Ministerstvo rozhodlo, že součástí odbojové činnosti je i jeho služba v armádě Spojených států amerických. Máme z toho velkou radost,“ dodal Blažek.
Hovořil však i o tom, že působení skupiny bratří Mašínů provázejí spory, především s ohledem na útěk z komunistického Československa. „Je to ozbrojený odboj. A to samozřejmě není procházka růžovým sadem. Provází to situace, které jsou hraniční a vypjaté. Osobně se domnívám, že ministerstvo obrany zvážilo všechny okolnosti. A ty dokumenty a svědectví jasně dokládají, že se všechna ta činnost dělá s cílem obnovit svobodu a demokracii,“ podotkl Blažek, že vnímali, že situace po roce 1948 je tak hrozná, že je třeba se režimu postavit na odpor se zbraní v ruce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.