Historik Jareš: Překvapuje mě, že se k Palachovi hlásí protikladné osobnosti

16.01.2019 11:45 | Zprávy

Histork Jakub Jareš z Ústavu pro studium totalitních režimů se pro deník Blesk rozhovořil o tom, jak se na Václavském náměstí před 50 lety zapálil dvacetiletý student Jan Palach. Jak uvedl, svým činem chtěl mladík vyburcovat národ z letargie, která nastala po srpnové invazi roku 1968.

Historik Jareš: Překvapuje mě, že se k Palachovi hlásí protikladné osobnosti
Foto: František Dostál
Popisek: Jan Palach, výřez

Podle Jareše vnímají různé části veřejnosti Jana Palacha různě. „Nejvíce mě na tom překvapuje, že se k Palachoví hlásí úplně protikladné osobnosti. Když se v roce 2013 projednávalo zařazení Dne památky Jana Palacha do kalendáře, tak se k němu hlásili politici ODS, TOP 09, ČSSD, ale i sedm komunistů. Hlásí se k němu částečně prezident Miloš Zeman, ale i lidé, kteří proti němu protestují,“ poznamenal Jareš. 

Palach se podle něj dostal do pozice národního symbolu, v podstatě národního světce podobného svatému Václavovi nebo Husovi. A dle jeho slov také některé symboly nahrazuje, například Miladu Horákovou. 

„Vidím vysvětlení v tom, že Palach burcoval proti občanské lhostejnosti. To může být pro lidi dnes aktuální. Výraznější akce spojené s Palachem se objevily v roce 1999. To byl rok, kdy se prožívala opoziční smlouva a konaly se proti ní protesty. A od této doby se zvedá pozornost věnovaná Palachovi,“ zmínil Jareš. 

A jak se podle něj promítl Palachův čin do života lidí v normalizaci? „Jedna z otázek v zaměstnání, kterou lidé dostávali, byla, jak se chovali během tzv. palachiády a jak se k tomu staví zpětně. Během 70. a 80. let ale režim tohle téma především zamlčoval. Nevyužíval Palacha jako téma negativní propagandy proti pražskému jaru. Je to v něčem logické, protože to byla silná událost, kterou si lidé až příliš dobře pamatovali. A ty mladší na to nechtěl režim upozorňovat,“ uzavřel Jareš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

22:06 Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

„Dělají to, jen aby se cítili dobře,“ říká novinář John Stossel o environmentálních organizacích vyb…