Hlad, chaos, konec. Vědí to? Expert o atomovkách. Jsme na tom zle

23.03.2022 8:11 | Ze sítí

Současná situace, kdy Rusko mluví o použití jaderných zbraní, připomenula vojenskému analytikovi Jaroslavu Štefcovi jeho službu v armádě. A vojenské cvičení, ve kterém by NATO zlikvidovalo celou ČR. Poznamenal, že za komunismu bylo Československo na něco takového připraveno, ale dnes ne. A vláda si poradit nenechá. „Oni vědí vše nejlépe, takže za situace, kdy se nám velmi brzy bude hodit každá z půdy vyhrabaná vzduchovka, vyvážejí zbraně za miliardy korun z již tak dosti hubených českých armádních skladů na Ukrajinu,“ kritizuje a přidává mrazivý scénář.

Hlad, chaos, konec. Vědí to? Expert o atomovkách. Jsme na tom zle
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Rusko-ukrajinský konflikt přináší i řadu vzpomínek. A zatímco řada lidí vzpomíná na rok 2014, kdy po Majdanu následovala anexe Krymu a odštěpení separatistických republik, vojenský analytik Jaroslav Štefec vzpomíná na rok 1982. Tehdy byl v Československé armádě poručíkem a velitelem čety přepravy raket s jadernými hlavicemi. A zúčastnil se cvičení, které simulovalo jaderný úder na Československo.

„I přes panující horko mi běhal mráz po zádech. Celkem 56 výbuchů raketových hlavic, leteckých pum a dělostřelecké munice s jadernými náložemi pokrylo naprostou většinu území tehdejší ČSSR změtí oblastí absolutního, prvního a druhého pásma zničení a stopami radioaktivního spadu z oblaků radioaktivního prachu, nasátého do oblastí explozí a unášeného větrem. Nebylo úniku, radioaktivita byla všude. Praha a Brno přestaly existovat, stejně jako Ostrava. Megatunové jaderné hlavice strategických raket Made in USA je vymazaly z povrchu Země,“ popsal scénář, který měla armáda.

Dodal, že se jednalo o tzv. válečnou hru, i když podmínkami cvičení nebyla tak vzdálená realitě. „Věděli jsme, že je to hra a všichni jsme doufali, že jí také zůstane. Přesto jsme my jako vojáci, naše armáda i tehdejší vedení státu byli alespoň v rámci možností připraveni na situace, kdy by se mohla stát realitou,“ připomenul a dodal další detaily. Tedy že stát měl vybudovaný systém skladů nouzových zásob, mechanismy distribuce, systém krizového řízení a zdravotnictví, dokonce i školství.

„Byli připraveni i lidé. Jako školní děti jsme věděli, že ve škole máme odolné úkryty, protiplynové masky a věděli jsme, jak se chovat při vyhlášení poplachu. Věděli to samozřejmě i dospělí, z nichž značná část zažila válku,“ podotýká Štefec. a srovnává s dneškem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

14:20 „Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl popřát občanům České republiky radostné a klidné svátky a působi…