Hladík nastupuje: Ochrana životního prostředí je povinnost, ne volba

11.03.2023 21:35 | Ze sítí

Nově jmenovaný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vidí ochranu životního prostředí jako společenskou povinnost. Za důležitou považuje i ochranu vody, havárie na Bečvě se už nesmí opakovat. Odchodu od uhlí se Česká republika nemá bát, zasažené regiony Hladík plánuje navštívit. V rámci programu Spravedlivá transformace, který má řešit negativní dopady odklonu od uhlí, mu podporu vyjádřil prezident Pavel.

Hladík nastupuje: Ochrana životního prostředí je povinnost, ne volba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík

Prezidentem Petrem Pavlem nově jmenovaný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na svém facebooku děkuje občanům České republiky za podporu a prohlašuje, že obrovské odpovědnosti, kterou vést ministerstvo životního prostředí je, si je vědom. Předchozí prezident Miloš Zeman jeho jmenování v lednu odmítl, měl k němu výhrady.

„Chránit naši přírodu není volbou, je to naše společenská povinnost a odpovědnost,“ napsal Hladík s tím, že jinou Zemi nemáme a že ministerstvo bude pracovat na tom, abychom planetu v dobré kondici přenechali i budoucím generacím. Ekologickým haváriím hodlá předcházet. Připomíná únik toxických látek do Bečvy a vyjadřuje údiv nad tím, že stát nedokázal vše řádně prošetřit.  

Za součást svého údělu ministra považuje i úkol zprostředkovávat lidem informace ohledně programu ministerstva. Už ve svém komentáři proto přispívá faktem, že dotace z NZÚ (Nová zelná úsporám) z října 2021 do konce minulého roku ušetřily 350 tisíc tun uhlí. To odpovídá 2,2 miliardám korun a znamená to tak podle Hladíka zásadní progres v rámci ochrany klimatu. Odchodu od uhlí by se Česká republika neměla bát, je to pro ni příležitostí k transformaci ekonomiky na „moderní a čistou“. Za rozhodující v tomto směru považuje ukotvení komunitní energetiky v legislativě. „Je důležité, aby stát na státních pozemcích dokázal hospodařit co nejšetrněji k přírodě,“ zdůraznil Hladík.

V příspěvku zmiňuje i program Spravedlivá transformace. Ten má během let 2021-2027 řešit negativní dopady odklonu od uhlí v zasažených regionech. „Jsem moc rád, že v podpoře Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje skrze operační program Spravedlivá transformace mám spojence i v panu prezidentovi,“ uvedl a zmínil, že tyto regiony brzy navštíví. Cílem programu je vyřešit sociální, hospodářské i environmentální transformace, jež se zaměřují na dosažení cílů Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 a klimaticky neutrálního hospodářství do roku 2050.

Křivoklátsko, stejně tak jako další oblasti, plánuje ministr zařadit mezi chráněné oblasti. Chránit chce nicméně i přírodu v městské či v zemědělské krajině, ne jenom národní parky a rezervace. „Tady všude musí mít příroda prostor, kde se bude moci rozvíjet,“ napsal. V závěru příspěvku Hladík poděkoval zaměstnancům Ministerstva životního prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…