Se spojením rabína a zbrojaře nemá Bohbot problém. Podle svých slov nabízí zbraně do České republiky a na Slovensko. „Víte, u nás nejde jen o řeči o kvalitě. Naše zbraně jsou combat proved (vyzkoušené v boji, pozn. red). Snažím se být v kontaktu i s koncovými uživateli, což se tady ne vždy setkává s pochopením. Když jsem chtěl kontaktovat vojáky, kteří naše vybavení používají, nebylo to u jejich nadřízených vnímáno dobře,“ zmínil úvodem Bohbot.
Následně se téma stočilo na uprchlickou krizi a na odchod Židů ze západní Evropy do Izraele. „Mně osobně je to líto. Někteří lidé si myslí, že by všichni Židé měli žít v Izraeli. Já tvrdím, že to není pravda. Ti lidé žijí v těch státech po celé generace. A třeba z Paříže jsou kvůli útokům doslova donuceni odejít. A to je škoda pro všechny. Nejenom pro nás, ale i pro Francouze. Měli tam hluboké kořeny a naše kultury se vzájemně obohacují velmi dlouhou dobu. Myslím, že kdekoli Židé jsou, tak se snaží většinou chovat slušně a nejenom něco dostávat, ale snaží se i dávat,“ podotkl Bohbot. Jeho další slova však překvapí. Je totiž rád, že Islámský stát vznikl. Podle něj se totiž ukazuje, že je snadné nastartovat radikalismus některých skupin muslimů.
„Mám kamarády v hnutí Úsvit a v Alternativě pro ČR. Lidé jako válečný veterán Miroslav Lidinský, Jan Zilvar, Marek Černoch a Petr Hampl, ale i mnozí další jsou nálepkováni jako radikálové, ale já rozumím tomu, jak situaci vnímají. Ty obavy nemusí být vůbec plané,“ říká se slovy, že i jemu jeden kamarád, Maročan, sdělil, že by jej v případě džihádu asi musel zabít.
Podle jeho názoru není příliš složité mladé muslimy radikalizovat. Stačí, že sice vyrostli v Evropě, ale necítí sounáležitost. „Přijde někdo, kdo mu nabídne novou možnost, nový pohled na svět a dá mu šanci mít tu moc nosit zbraň a cítit se silný. A nemusí jít jen o chudé lidi z nějakého sociálně slabého prostředí. Může to být i bohatý člověk. Podívejte se třeba na Usámu bin Ládina, který patřil k jedné z nejbohatších saúdských rodin,“ doplnil. Důležité je hlavně podobným útokům předcházet, vědět o dané hrozbě dříve, než se stane skutečností.
Uprchlíci by se podle Bohbota neměli v České republice přijímat. „Vaše identita je fajn a neměla by se měnit,“ vyzývá k ráznému zastavení situace. A to i z toho důvodu, že mohou přijít lidé, kteří budou šířit špatnou ideologii a radikalizovat ty, kteří dosud radikální nejsou.
„Každý, kdo má trošku rozum, chápe, že se to může jenom zhoršovat, a ne zlepšovat. Mezi lidmi, kteří to nebezpečí chápou, je váš prezident Miloš Zeman. Je mi líto, že často lidé nerozumí tomu, co říká. On nazývá věci pravým jménem,“ zastal se Bohbot české hlavy státu. Závěrem uvedl, že je důležité, abychom se snažili pomoci v zemích, odkud uprchlíci odcházejí. „Tunisko. Alžírsko. Maroko. To jsou státy, do kterých bychom měli co nejvíce investovat, aby tam džihádistické ideologie Islámského státu a jemu podobných nenašly půdu. Musíme udělat vše pro to, aby zůstaly na naší straně,“ uzavřel se slovy, že Islámský stát udělal jednu podstatnou chybu – ztratil důvěru a spolupráci se Saúdy a Turky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef