"Že sociální sítě zhoršují polarizaci a radikalizaci společnosti, se už nějakou dobu ví. Někomu (je nás málo) jsou známy bubliny a ozvěnové komory. Pokud se na sítích řeší politika a pokud někdo něco lajkuje a sdílí, nabídne mu algoritmus příště něco ostřejšího. Spirála radikalizace a nenávisti je nastartovaná. Přitom přibývá lidí, kteří veškeré informace zpravodajského charakteru získávají právě ze sítí," poznamenává Macháček s tím, že podle některých politologů to není nic nového.
"Dovolím si ostře nesouhlasit. Bubliny a snahy vybičovat nenávist ve společnosti tu jistě byly už dřív, ale Facebook, Twitter apod. vytvářejí úplně nové kategorie impulzů. Pracují s emocemi, a to v přímém přenosu, využívají se tajné algoritmy a vše je syceno reklamou, která firmy živí," zmínil.
Podle něj až člověka zarazí, kolik zastánců liberální demokracie v posledních dnech šířilo odpudivé dezinformace stěží uvěřitelnou měrou. "Stovky lidí s vysokoškolským vzděláním bylo ochotno na Facebooku sdílet, že Andrej Babiš nechal zapálit Národní ústav duševního zdraví, aby se zbavil důkazů. Podle mnohých dalších tisíců lajkujících nařídil Babiš Cyrilu Höschlovi, aby se zastal psychiatričky Protopopové, protože jinak by vláda odřízla Höschla od státních peněz. Další jsou přesvědčeni, že Andreji Babišovi mladšímu píchali na Krymu injekce, aby se jeho stav zhoršil. Jeho fotky z Krymu jsou fotomontáž," popisoval Macháček, že člověk jen stěží zírá na to, jak některým lidem dokázal kvůli sociálním sítím zatemnit mozek.
"Nemyslím si ještě, že je to třeba nějak regulovat. V USA už chytřejší lidé z Facebooku houfně prchají. A zdejším svolavatelům všeho možného časem samo dojde, že apelují jen na oddané a dávno přesvědčené a že přes všechno to vzedmutí chodí tam či onam lidí pořád stejně," uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef