„Dvakrát jsem vynechal, ale letos jedu opět na Gajdarovské fórum, které každoročně přivádí do Moskvy kromě tisíců ruských účastníků i desítky nebo spíše stovky řečníků ze zahraničí,“ podotkl úvodem svého textu Klaus.
„Byl jsem zvědav, jak Moskva a Rusko vypadají, jak cítí mezinárodní politickou situaci, jak se ekonomika Ruska vypořádává se sankcemi, jak se těší nebo netěší Rusko na Trumpa. Krátký pobyt je málo na nějaké zásadní soudy, tak aspoň několik poznámek a dojmů,“ poznamenal k tomu. Následně podotkl, že tam není více sněhu než u nás, i to, že dnešní Moskva je uklizená a čistá.
„Třetím dojmem je mráz. Ukázalo se, že nás internet, naše média i CNN mystifikovaly a že je tu daleko větší zima než oněch avizovaných minus šest. Dvě hodiny jsem chodil po novém i starém Arbatu v minus 12°C a hledal, kde si dát čaj nebo kávu na zahřátí. Nakonec jsme – v Moskvě – zašli do Starbucks. Nic tradičně ruského tam nebylo. Návštěvníky této velké kavárny byli samí mladí Rusové, kteří vypadali velmi americky. V USA by ve Starbucks byla daleko starší generace,“ zmínil dále Klaus.
Podotkl také, že očekávání, že Trump změní americko-ruské vztahy, je velké, ale spíše v médiích než u špičkových politiků. „Ti jsou opatrnější, vědí, že americká zahraniční politika bude držet kontinuitu. Ruský parlament, Státní duma, však tleskal, když přišla zpráva o zvolení Trumpa. Myslí si, že Trump bude chtít udělat nějaký ‚deal‘. Nějaký vzájemně výhodný obchod,“ poznamenal exprezident.
Původní text ZDE
Následně se zmínil, že v jeho panelu týkajícím se Brexitu byli všichni kromě něj nenávistně proti odchodu Velké Británie z Unie. „Hlavní komentátor Financial Times Martin Wolf v míře nenávisti překonával veškerá má očekávání. Místopředseda Evropského parlamentu ‚hrabě Lambsdorff‘ mu mohutně sekundoval, ten je ale spokojen, protože věří, že teď bude EU daleko akceschopnější a rychle půjde dál – já bych dodal, rychleji půjde dál ve své ‚slepé uličce‘,“ poznamenal Klaus, jenž ve svých slovech obhajoval Británii.
Závěrem pak uvedl, že Moskva vypadá jako moderní velkoměsto, ropný boom umožnil výrazně zlepšit infrastrukturu a postavit spousty nových, zajímavě vypadajících budov. „Neaspiruji na znalost života obyčejných ruských lidí, setkal jsem se s nimi jen v roli řidičů či studentských dobrovolníků na fóru, ale nesporný klid a sebevědomí z Ruska vyzařuje,“ uzavřel Klaus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef