Hlavní nádraží v Praze neponese jméno Nicholase Wintona. Není to průchozí, řekl k tomu předseda magistrátní komise

17.10.2015 11:39 | Zprávy

Pražské Hlavní nádraží se po nedávno zesnulém siru Nicholasi Wintonovi jmenovat nebude. Jméno válečného hrdiny a zachránce stovek dětí neponesou ani přilehlé Vrchlického sady. „Tyto varianty nejsou průchozí. Hledáme jiná dostatečně důstojná místa připomínající sira Wintona," řekl historik a předseda magistrátní místopisné komise Václav Ledvinka. Ve hře je mimo jiné někdejší seřadiště transportů u nádraží v Bubnech. O konkrétních návrzích bude jasno do dvou měsíců.

Hlavní nádraží v Praze neponese jméno Nicholase Wintona. Není to průchozí, řekl k tomu předseda magistrátní komise
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

Winton, zachránce 669 československých, převážně židovských dětí, zemřel letos na začátku července ve věku 106 let. Téměř okamžitě se začaly objevovat návrhy na pojmenování některého z míst Prahy po tomto hrdinovi. Nejčastěji se ozývaly hlasy na podporu přejmenování Hlavního nádraží, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s československými dětmi. „S takovým návrhem bychom určitě neuspěli. Navíc přednost by v tomto případě měl jistě návrat původního názvu Wilsonovo nádraží,“ tvrdí historik.

Objevila se i další místa a ulice, které by mohly jméno hrdiny nést. „Nešlo ale o dostatečně důstojné a významné lokality, spíše o menší ulice,“ řekl Ledvinka. Možností by podle něho mohl být prostor před nádražím v Bubnech, které připomíná temnou minulost evropských dějin. Rozlehlá lokalita ale zatím na svůj rozvoj čeká. „Místo je zbídačené a zchátralé,“ podotkl Ledvinka. Komise proto pokračuje v hledání dalších míst.

Sira Wintona zatím připomíná socha na prvním nástupišti Hlavního nádraží. Praha 6 chce po něm pojmenovat malé náměstí.

V letech 1938 a 1939 Winton v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie, obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Před 76 lety, 1. července 1939, odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC tehdy zamířilo 241.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

zloba

souhlasím s vámi, že někteří lidé dokáží být opravdu zlý. Nemyslíte ale, že za to můžete i vy politici? Vždyť se kolikrát stačí podívat, jak se vzájemně urážíte vy, a to by jeden čekal, že budete na úrovni. A k té pomoci, je to od vás hezké, ale možná by stálo za to to nevyužít pro svůj prospěch. Kd...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec byl v Polsku. A zíral. „Už nejsou za námi.“

16:25 Němec byl v Polsku. A zíral. „Už nejsou za námi.“

Německý investor a vývojář v oboru umělé inteligence Ole Lehmann tvrdí, že po návštěvě Polska by měl…