„Násilí státní moci vůči pokojně demonstrujícím občanům a represe vůči novinářům považuji za nepřijatelné. Ohrožuje to samotnou podstatu demokracie a potlačuje zcela očividnou touhu Gruzínců po svobodě a právním státě,“ uvedl na síti X šéf horní parlamentní komory Miloš Vystrčil k situaci v Gruzii.
Aktuální události v Gruzii se mě hluboce dotýkají. Vybavuje se mi náš rok 1989. Násilí státní moci vůči pokojně demonstrujícím občanům a represe vůči novinářům považuji za nepřijatelné. Ohrožuje to samotnou podstatu demokracie a potlačuje zcela očividnou touhu Gruzínců po svobodě…
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) December 4, 2024
Gruzínská vláda oznámila pozastavení přístupových rozhovorů s EU několik hodin poté, co Evropský parlament přijal rezoluci, v níž kritizuje říjnové volby jako nesvobodné a nespravedlivé. V pondělí EU zopakovala své „vážné znepokojení nad pokračujícím ústupem země od demokracie“.
Policie v Gruzii ve středu provedla razii v kancelářích opoziční strany a zatkla jejího vůdce ve snaze potlačit vlnu masových protestů, kterou vyvolalo rozhodnutí vládní strany pozastavit jednání o vstupu do Evropské unie, uvedla ABC News.
Tamní média informovala, že policie provedla razii také v kancelářích několika dalších opozičních skupin a nevládních organizací.
Během uplynulých šesti nocí použila pořádková policie vodní děla a slzný plyn k rozehnání demonstrantů, kteří házeli na policisty pyrotechniku a stavěli barikády na centrálním bulváru gruzínského hlavního města.
Od čtvrtka bylo zadrženo více než 300 protestujících a přes 100 lidí bylo ošetřeno se zraněními.
Premiér Irakli Kobachidze ze strany Gruzínský sen uvedl, že razie byly zaměřeny proti těm, kteří během protestů podněcovali k násilí ve snaze svrhnout jeho vládu. „Nenazýval bych to represí, je to spíše preventivní opatření než represe,“ řekl.
Ministerstvo vnitra dnes oznámilo zatčení sedmi lidí za organizování a vedení proevropských protestů poté, co prohledalo kanceláře opozičních stran a domovy aktivistů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská