Hmyz a škůdci v ghettech? Křeček řekl, kdo za to může. Tvrdě

08.02.2022 13:11 | Ze sítí

Agentura pro sociální začleňování přišla se zjištěním, že obyvatelé vyloučených lokalit jsou méně vzdělaní, více zadlužení a žijí v nevyhovujících podmínkách. Ombudsman Stanislav Křeček na to odpovídá, že se opakuje to samé dokola. A že vyloučené lokality vytváří určitý druh lidí. „Lidé bez práce, kteří uvízli v systému nárokových sociálních dávek, lidé bez i základního vzdělání a bez snahy na tom něco změnit, nebo alespoň se přičinit o změnu způsobu života vlastních dětí, lidé devastující jeden poskytnutý byt a dům za druhým…“ popisoval a dodal, že probém vychází právě od těch, kteří nejsou ochotní změnit svůj styl života.

Hmyz a škůdci v ghettech? Křeček řekl, kdo za to může. Tvrdě
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Agentura pro sociální začleňování nedávno zveřejnila výsledky šetření ve vyloučených lokalitách, které následně shrnul Deník Referendum. Obyvatelé vyloučených lokalit jsou mnohem více zadlužení než průměr populace, mají větší zkušenosti s exekucemi, více jich je nezaměstnaných a naopak méně má vyšší vzdělání. Podstatná část z nich má také zkušenosti z dětských domovů. A dle průzkumu se řada obyvatel vyloučených lokalit setkala s diskriminací.

Obyvatelé vyloučených lokalit také dle průzkumu bydlí v nevyhovujících podmínkách. „Mezi zásadní potíže se řadí například plísně, které hlásí každý třetí z respondentů. Další se potýkají se zatékáním a vlhkostí, výjimkou není ani přítomnost škůdců ve formě hmyzu nebo hlodavců. Výzkumníci k tomu doplňují, že třicet procent z dotazovaných čerpá příspěvek na bydlení, třiadvacet procent příspěvek na živobytí a šestnáct procent doplatek na bydlení,“ uvádí Deník Referendum.

Na tento průzkum pak reaguje ombudsman Stanislav Křeček, podle kterého mohl být tento článek napsán kdykoliv v posledních třiceti letech, protože zjištění v něm uvedená platí již dlouho. „Opět nám svá zjištění předkládá Agentura pro sociální začleňování, za jejíhož ‚začleňování‘ se počet vyloučených lokalit ztrojnásobil. Nic se nemění a začíná to být už skoro trapné,“ připomíná veřejný ochránce práv.

Věnuje se také Martinu Šimáčkovi z Centra sociálních služeb Praha, který je v článku také zmíněn v rámci kritiky plánů nové vlády. Křeček mu přičítá k dobru to, že Šimáček přiznává, že je souvislost mezi vyloučenými lokalitami a romským etnikem. „Přiznání souvislosti mezi vznikem vyloučených lokalit a romskou menšinou, která je faktem i když ji mnozí salonní ochránci lidských práv popírají, slouží panu Šimíčkovi ke cti, ale zdaleka to nevystihuje realitu,“ říká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…