Gatestone Institute v New Yorku je think-tank, který informuje veřejnost především o tom, co před ní mainstreamová média tají. Autorem následujícího textu, který vyšel 18. prosince v anglickém originále, je Bruce Bawer, autor nového románu The Alhambra. Jeho kniha While Europe Slept (2006) se stala bestsellerem New York Times a byla též ve finále soutěže o cenu National Book Critics Circle. Jeho další knihy se jmenují A Place at the Table (1993), Stealing Jesus (1997), Surrender (2009) a The Victims’ Revolution (2012). Narodil se v New Yorku a od roku 1998 žije v Evropě. Pro českou verzi Gatestone Institutu tento text přeložil Josef Janeček a ParlamentníListy.cz ho publikují v plném znění.
Paříž zažila uprostřed prosince svůj pátý víkend pouličních demonstrací takzvaných gilets jaunes neboli „žlutých vest“, i když zprávy naznačují, že nepokoje by se mohly konečně uklidnit. Mezitím se protesty – které v mnoha případech přerostly v nepokoje s nesčetnými případy rabování, vandalismu a žhářství – dále rozšířily. Během několika posledních víkendů došlo k nepokojům také v dalších významných francouzských městech, jako jsou Toulouse, Bordeaux a Lyon, stejně jako v belgických a nizozemských městech včetně Bruselu, Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu, Nijmegenu a Maastrichtu. Také v Londýně tento víkend zesílilo napětí, zmatek a frustrace kolem Brexitu a zdálo se, že možnost konání druhého referenda se zvýšila. Protestující se žlutými vestami, z nichž většina jsou zjevně příznivci Brexitu, zablokovali hlavní mosty a zastavili provoz v ulicích v centru města.
Obyčejní lidé platí za grandiózní projekty sociálních inženýrů z Bruselu
Vzhledem k tomu, jak se tyto protesty rozšířily, rozvinuly se i motivy účastníků. Zpočátku informace zněly, že demonstranti ve Francii nejsou žádnými pravicovými ani levicovými politickými extremisty, ale jsou to obyčejní občané rozhněvaní novým zvyšováním daní z pohonných hmot. Ale i když prezident Emmanuel Macron zvýšení daní odložil, tak nepokoje pokračovaly. Proč? David Brown v článku na webu Gatestone Institute poznamenal, že „rodiny z nižší střední třídy nejsou dostatečně chudé na to, aby dostávaly sociální dávky, a zároveň jejich příjem stagnuje, zatímco náklady na živobytí a daně stále rostou… Francouzi se cítí napáleni“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník